FC Pojorâta – Ceahlăul II: 2-0

Buhacianu

FC Pojorâta s-a distanţat la cinci puncte în fruntea clasamentului seriei întâi a Ligii a III-a, după ce s-a impus sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa celor de la Ceahlăul II Piatra Neamţ, într-o partidă contând pentru prima etapa din returul actualului sezon.

Trupa antrenată de Dănuţ Mândrilă a deschis scorul la un sfert de oră de la fluierul de start prin Buhăcianu, care a înscris din alunecare după o centrare în faţa porţii trimisă de Rus. În ciuda numeroaselor ocazii, gazdele au scăpat de emoţii abia în repriza a doua, când Buhăcianu (foto) şi-a trecut în cont dubla, după o combinaţie cu acelaşi Rus şi a ajuns astfel la un total de 10 goluri marcate în actuala stagiune.

FC Pojorâta: Turiţă – Patca, A. Răzlog, Bolbos, Kuruc – Cherariu, Stănescu, Colţa, Ioniţă – Buhăcianu, Rus. Antrenor: Dănuţ Mândrilă. Pe parcurs au mai intrat: Duţică, Cristescu, Vârlan şi Tivodari.

“A fost un meci pe care l-am controlat în totalitate, în faţa unui adversar accesibil. Scorul putea fi mult mai mare, dar până la urmă important este că am câştigat cele trei puncte. Sper ca încet-încet să ne intrăm în ritm pentru că etapa viitoare ne aşteaptă un meci mult mai greu la Paşcani”, a declarat antrenorul Dănuţ Mândrilă.