FOTO | FC Bistriţa – Şomuz Fălticeni: 0-0

AS Somuz Falticeni a scos o remiza alba, scor 0-0, pe terenul celor de la FC Bistrita, in prima mansa a barajului de promovare in Liga a III-a la fotbal.

Programata pe stadionul “Jean Padureanu”, partida de sambata a inceput pe vreme apocaliptica – ploaie torentiala, tunete si fulgere, in fata a catorva sute de spectatori bistriteni si a celor 20 de suporteri veniti de la Falticeni cu steaguri si cu o “goarna” de armata. Ionesi a tras primul semnat de alarma la poarta bistritenilor in minutul 6, replica gazdelor venind de la Sighiartau, care mai intai a ratat tinta din pozitie favorabila, apoi s-a lovit de interventia portarului Pascal, care a deviat mingea de sub bara transversala la o lovitura de cap.  La jumatate de ora de la fluierul de start, formatia suceveana a avut o noua ocazie, dar balonul trimis dintr-o lovitura libera de la circa 25 de metri a trecut agonizant prin fata portii aparate de Trif. Somuz putea intra la pauza in avantaj, dar Visinar a ratat cea mai mare sansa de gol a meciului in minutul 41, trimitand pe langa tinta din doi metri. In repriza secunda, bistritenii au fost mai periculosi in atac, dar Sighiartau, Deac si veteranul Mândrean nu l-au putut invinge pe Pascal. FC Bistrita – Somuz s-a terminat 0-0, iar promovarea se decide sambata viitoare, in mansa retur de pe stadionul “Tineretului”.

Vezi o galerie FOTO de la meciul FC Bistriţa – Şomuz Fălticeni!

FC Bistrita: Lucian Trif – Tiberiu Rus, Roberto Hasnas, Alin Chibulcutean, Cristian Pop, Vasile Lup, Sergiu Costin, Razvan Tigorean, Otiniel Sighiartau, Catalin Bucur. Antrenori: Titi Voica, Dinu Vlad si Sergiu Costin. Au mai evoluat: Dionisie Dradici, Denis Hordoan, Sergiu Mândrean si Abiel Deac.

Somuz Falticeni: Catalin Pascal – Razvan Breniuc, Eusebiu Furtuna, Vlad Stefaroi, Ionut Nechitoaia, Tudor Zaremba, Andrei Gliz, Florin Antonesei, George Neagoe, Stejarel Visinar, Iulian Ionesi. Antrenori: Radu Anania, Iulian Daraba si Costel Apupazoaie. Pe parcursul intalnirii au mai intrat: Lucian Placinta, Catalin Lipan, Ionut Seliuc si Eusebiu Mercas.

Meciul de sambata a fost arbitrat de centralul Paul Unimatan, din Zalau, ajutat la cele doua tuse de Danut Costea si Sergiu Neichi, ambii din Satu Mare.

In ultimele 13 sezoane, campioana judetului Suceava a reusit in 11 randuri sa castige barajul de accedere in Liga a III-a. Astfel, in perioada 2003-2013, echipele Soimii Suceava, Dorna Vatra Dornei, Viitorul Liteni, Juventus Falticeni, Raraul Campulung Moldovenesc, Rapid CFR Suceava, CS Gura Humorului, Foresta Malini, Sporting Suceava, Bucovina Fratautii Noi si FC Bucovina Pojorata au obtinut rand pe rand promovarea. Sirul a fost intrerupt in urma cu doi ani de Bradul Putna si continuat de Bucovina Ciocanesti, care au ratat promovarea la baraj, in fata Gloriei II Bistrita si Inter Dorohoi.