Farul – Rapid Suceava: 4-1

Rapid Suceava s-a facut de rusine la Constanta, pierzand, cu scorul de 1-4, in fata Farului, o echipa deja retrogradata care, pana astazi, nu mai cunoscuse gustul victoriei de nu mai putin de 20 de etape.  “Ceferistii” au plecat cu ganduri mari in fieful ultimei clasate, dar au aratat un joc execrabil, trimitand in prima repriza un singur pe spatiul portii adverse. Constantenii au facut-o in schimb de patru ori, reusind sa deschida scorul inca din minutul 2, cand Buzea a centrat din corner, iar Ciobanu a reluat mingea in plasa cu un voleu spectaculos. Fara replica din partea sucevenilor, Farul si-a dublat avantajul in minutul 28, cand Caciandone, un pusti care si-a facut debutul la nivelul ligii secunde in urma cu doar doua saptamani, l-a invins pe Hantescu cu un sut la coltul lung, stabilind si scorul pauzei la 2-0.

Chiar daca in primele sapte runde din play-out marcasera doar doua goluri, constantenii n-au mai tinut azi cont de cifre si si-au majorat diferenta la un sfert de ora dupa pauza, cand Musca a profitat de o iesire gresita la offside a fundasilor suceveni si a punctat cu un sut plasat pentru 3-0. La acest scor, Bogdan Tudoreanu a schimbat linia de atac, iar in minutul 68, Gafita, venit de pe banca de rezerve, a redus din diferenta cu o lovitura de cap. Gazdele si-au refacut insa ecartul peste doar sase minute, Scarlatescu invingandu-l pentru a patra oara pe Hantescu la capatul unui contraatac. Imediat dupa gol, mijlocasul constantenilor a vazut al doilea cartonas galben, dar rapidistii n-au mai avut timp sa profite de superioritatea numerica din teren. Mai mult, in prelungiri, Semeghin a irosit un penalty, veteranul sucevenilor trimitand mingea in transversala de la 11 metri.

Scor final 4-1, iar Rapid Suceava este pe loc retrogradabil, cu doua etape inainte de final. Inainte meciului de astazi, Farul Constanta avea o serie de 20 de meciuri fara victorie. Gruparea de pe malul marii nu mai cunoscuse gustul victoriei de la inceputul lunii noiembrie a anului trecut, cand castiga pe teren propriu, cu 1-0, tot in fata celor de la Rapid Suceava. La casele de pariuri, Farul avea la fluierul de start a meciului o cota de 7.00 la victorie. Dar acestea sunt doar niste note de subsol.

Farul Constanta: Puia – Cl. Popa (’90 A. Tudor), Ali, Ciobanu, Barna – Caciandone, Buzea, Tothazan (’73 Nitescu), Scarlatescu – Pâslaru, Musca. Antrenor: Stefan Nanu.

Rapid Suceava: Hantescu – D. Balan, Ferariu (’65 Sava), Velescu, Semeghin – Cerlinca, Sumanariu, I. Plamada, Golofca – M. Negru (’61 C. Gafita), Ionesi (’43 Arotaritei). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Delegatia “ceferistilor”, care numara 20 de jucatori, nu s-a mai intors la Suceava dupa meciul de azi, in conditiile in care sambata, de la ora 11.00, joaca la Braila.