Farul Constanţa – Bucovina Pojorâta: 3-0

Bucovina Pojorata a pierdut, vineri, la scor de neprezentare, 0-3, pe terenul Farului Constanta, in prologul etapei a XX-a din sezonul regulat al Ligii a II-a.

Sperantele trupei antrenate de Danut Mandrila intr-un rezultat pozitiv pe malul marii s-au risipit practic inca din minutul 5, cand Juncanaru a primit direct cartonasul rosu pentru o intrarea cu talpa sus asupra lui Milea, langa linia de tusa. Cu un jucator in minus pe teren, reduta suceveana a cedat in minutul 15, cand Neagu a fost tras de tricou in interiorul careului, centralul Florin Costin Dan a indicat penalty, iar Patulea a deschis scorul de pe punctul cu var de la 11 metri. Constantenii au ramas in ofensiva, reusind sa-si dubleze avantajul in minutul 32, cand acelasi Patulea a finalizat cu gol o centrare din banda dreapta, stabilind totodata si scorul pauzei la 2-0. Pojorata putea reintra in joc in debutul reprizei secunde, dar Coman, Jugaru si Moisi, au ratat rand pe rand sansele de gol avute la poarta aparata de Negrila. Iar ocaziile s-au razbunat, Farul majorandu-si avantajul in minutul 67, cand V. Munteanu a inscris cu latul, la coltul scurt, dupa o pasa in diagonala trimisa de pe dreapta.

Partida s-a terminat 3-0, iar Bucovina Pojorata ramane cu un singur punct cucerit in 9 meciuri disputate pe teren strain in actualul sezon al Ligii a II-a.

Farul Constanta: Negrila – Taranu, Patrascu, Popa, Murgoci – Milea, Vezan, Ionescu, Munteanu – Neagu, Patulea. Antrenor: Constantin Gache: Pe parcurs au mai evoluat: Punga, Zugravu si Suciu.

Bucovina Pojorata: Pop – Cristescu, Moisi, Jarda, Dutica – Buhacianu, Nutescu, Jugaru, Juncanaru, Paslaru – M. Coman. Antrenor: Danut Mandrila. Pe parcurs au mai intrat: Acostachioaie, Stanescu si Vitu.

Eliminarea lui Juncanaru din debutul meciului, una la limita, dar pentru care consider ca arbitrul are totusi acoperire, ne-a dat planurile peste cap. Era greu sa jucam 11 la 11 contra unei echipe precum Farul, ori cu un jucator in minus aproape un meci intreg era practic imposibil sa scoatem un rezultat pozitiv. Cu toate acestea, daca nu le faceam cadou adversarilor primele doua goluri, sau daca fructificam macar una dintre ocaziile pe care le-am avut la 2-0, poate altfel ar fi stat lucrurile. Mergem insa mai departe, in etapa urmatoare jucam cu Ceahlaul si este obligatoriu sa castigam”, a declarat antrenorul Danut Mandrila.

De partea cealalta, in ciuda scorului de 3-0, Constantin Gache si-a taxat jucatorii pentru relaxarea de pe finalul partidei. “Sunt trei puncte pentru liniste si linistit luate. Daca am un regret este pentru relaxarea timpurie a jucatorilor, adica ne-am vazut repede cu adversarul în 10 oameni si cu doua goluri marcate si am încetinit putin motoarele. E adevarat ca si timpul si terenul nu te lasa sa prinzi prea mare viteza de joc. Ar trebui sa fim însa ceva mai conectati la joc”, a spus tehnicianul Farului, citat de portalul liga2.ro. Constantin Gache vine miercuri dupa-amiaza cu echipa constanteana pe Areni, pentru duelul cu Rapid Suceava, pe care este convins ca elevii sai pot sa-l castige. “Ne asteapta un meci greu, la Suceava, care a pierdut etapa trecuta. Putem sa o învingem. Mergem sa câstigam”, a mai spus antrenorul Farului Constanta.

Meciul dintre Bucovina Pojorata si Ceahlaul Piatra Neamt este programat miercuri, cu incepere de la ora 15.00, pe stadionul de la poalele Giumalaului.