FOTO | Foresta – Juventus: 1-2

Foresta este in cadere libera dupa cea de-a cincea infrangere consecutiva in campionatul Ligii a II-a. Trupa antrenata de  Cristi Popovici a pierdut duminica, pe stadionul Areni, in fata liderului Juventus Bucuresti, cu scorul de 1-2, la finalul unui meci in care “galben-verzii” au evoluat mai bine de o repriza si jumatate in inferioritate numerica, iar oaspetii au marcat golul victoriei dintr-un penalty controversat, acordat de arbitru in minutul 90+2.

In direct la Digi Sport, formatia suceveana a inceput cum nu se poate mai prost derbyul etapei a XVII-a, prima clasata reusind sa deschida scorul pe Areni inca din minutul 2, cand Florin Cazan l-a invins pe Hantascu cu un sut deviat de la marginea careului mare. Dupa un moment de intrerupere a jocului, in care Mihalachioaie a fost urcat in ambulanta, suspect de ruptura de ligamente, Juventus a trecut pe langa golul doi in minutul 7, cand  golgheterul Chipirliu a scapat de la limita off-side-ului, dar a tras pe directia lui Hantascu.

Motivati de declaratiile date de Cristi Popovici inaintea meciului, “galben-verzii” au restabilit egalitatea in minutul 13, cand Semeghin a centrat de pe partea stanga, Danila a sutat neconvingator din careu, dar mingea s-a dus in plasa la coltul lung pentru 1-1. Oaspetii puteau reveni in avantaj la jumatatea primei reprize, dar Vlad Hantascu a fost providential si a respins mingea de sub bara transversala la o lovitura cu capul din cinci metri trimisa de Stoenac.

Echilibrul numeric de pe teren s-a rupt in minutul 23, cand Foresta a ramas fara singurul atacant de meserie de pe teren. Marius Matei a incasat direct cartonasul rosu din partea centralului Lucian Rusandru pentru o presupusa lovitura cu cotul asupra lui Stoenac. Pe fondul unui joc extrem de tensionat, oaspetii au cerut penalty in minutul 44, dar Chipirliu a primit doar un „galben” pentru simulare si cele doua echipe au revenit la cabine la egalitate.

Vezi o galerie FOTO realizata de Alex Macoveiciuc!

In inferioritate numerica, Cristi Popovici a sunat retragerea in transee la pauza, lasandu-l in avanposturi doar pe juniorul Danila, mult prea izolat pentru a pune in pericol poarta aparata de Stoian. In aceste conditii, trupa condusa de Daniel Oprita si Marin Barbu a desenat frumos, dar ineficient in fata unei redute sucevene care a stat pe doua randuri in fata lui Hantascu.

Fara luciditate in jumatatea adversa, bucurestenii au ajuns in pozitie de finalizare abia in minutul 81, cand Florea a scapat pe partea dreapta, dar a sutut din interiorul careului pe langa. Condusa de Gheorghe Chivorchian, ultima relicva a Cooperativei din fotbalul romanesc, Juventus a plecat totusi cu toate cele trei puncte de pe Areni. Era minutul 90+2 al intalnirii, cand nou-intratul Buhaescu a preluat o minge pe piept in interiorul careului, a fost sicanat usor de Masella, iar centralul Lucian Rusandru a acordat un penalty care a scandalizat intreg stadionul. Chipirliu si-a asezat mingea pe punctul de la 11 metri si l-a invins fara probleme pe Hantascu, plecat in partea opusa.

Foresta – Juventus s-a terminat 1-2, iar gruparea din Colentina paseste pe cadavre in drumul spre Liga I. Brigada de arbitri a parasit gazonul ecortata de fortele de ordine, singurul care a scapat neapostrofat fiind “Magiun” Barbu.

scandal-foresta-juventus

Foresta Suceava: Hantascu – Mihalachioaie (‘8 D. Balan), Masella, Lung, Semeghin – Stanescu – Cerlinca (’87 Al. Mutu), Danila (’70 Strugariu), Dumitriu, Druga – M. Matei. Antrenor: Cristi Popovici.

Juventus Bucuresti: Stoian – Beta, Morariu, Wallace, V. Dima (’65 Carabela) – Barbulescu, Bajenaru – Fl. Cazan (’69 Bustea), Chipirliu, Stoenac (‘74 Buhaescu) – Florea. Antrenor: Daniel Oprita.