„Eram obligaţi să câştigăm”

Antrenorul formatiei HCM Constanta, Eden Hairi, a declarat ca victorie cu 30-28 obtinuta in fata Universitatii pastreaza sansele echipei constantene de a-si apara titlul de campioana, mentionand totodata ca elevii sai nu s-au putut prezenta la capacitate maxima din punct de vedere fizic din pricina oboselii acumulate in ultima saptamana. “A fost un meci important pentru noi, pe care eram obligati sa-l castigam, avand in vedere ca unul dintre obiectivele noastre a ramas castigarea campionatului, chiar daca nu am avut parte de un start de sezon tocmai fericit. Deplasarea de la Suceava, venita dupa meciul cu HC Sankt Petersbourg, ne-a stors un pic de puteri, si nu am mai avut aceiasi prospetime pe contraatac si faza a doua. Este greu sa joci trei meciuri intr-o saptamana chiar si pentru o echipa de tot din Europa si, din pacate, nu ne-am permis sa menajam vreun jucator de baza la Suceava, nici macar pe cei cu mici probleme medicale”, a spus Eden Hairi, la conferinta de presa din finalul meciului.

Tehnicianul constantenilor considera ca un rol decisiv in succesul de la Suceava l-a avut portarul Mihai Popescu (10 interventii decisive), care a prins o perioada buna de joc in special in repriza secunda, cand interii suceveni nu au mai reusit sa puncteze de la distanta. “Cred ca diferenta din final a fost facuta si de portar, Popescu avand o perioada foarte buna, in care a reusit sa prinda cateva mingi, in special pe cele aruncate de la 9 metri. De astfel, daca in prima repriza Adomnicai si Chirut au marcat usor de pe picioare, in partea secunda nu am mai luat goluri de la distanta, iar pe atac am fructificat cateva mingi care ne-au ajutat sa castigam”, a completat Eden Hairi.