Eliminaţi din primul tur

CSM Bucovina si-a incheiat repede socotelile cu editia din acest an a Cupei Romaniei. Echipa suceveana a parasit competitia inca din primul tur, dupa ce a fost eliminata, cu scorul de 12-43, de gruparea Dinamo Bucuresti, intr-un meci disputat, ieri, pe terenul Unirea si care a contat pentru faza optimilor de finala.

Aflati la ultima aparitie in fata propriului public, rugbistii pregatiti de Constantin Vlad au inceput cu trac partida contra dinamovistilor, iar pe fondul numeroselor greseli comise de defensiva suceveana, in special pe aripi, oaspetii s-au distantat pana la pauza la o diferenta confortabila de puncte, scor 0-29.

In contrast cu evoluatia din prima repriza, gazdele au reusit un joc mult mai bun in partea secunda, cand au echibrat disputa, marcand totodata si 12 puncte, prin eseurile lui Nichiforiuc si Zup, la care s-a adaugat o transformare semnata de Cretuleac. De partea cealalta, pana la fluierul final, “cainii rosii” au mai inscris la randul lor alte 14 puncte, plecand de la Suceava cu o victorie meritata, scor 12-43.

La sfarsitul intalnirii antrenorul Constantin Vlad a recunoscut ca sucevenii puteau obtine un rezultat mult mai strans in compania dinamovistilor, daca ar fi scapat mai repede de tracul din debutul jocului. “A fost un meci cu doua reprize total diferite. Am inceput jocul cu o oarecare neincredere, iar din cauza greselilor pe care le-am comis in aparare, dinamovistii ne-au marcat foarte multe puncte pana la pauza. In partea secunda am facut cateva schimbari si am creat o presiune constanta asupra adversarului. Din pacate, desi am aratat ca se poate, a fost prea tarziu sa intoarcem scorul. Victoria dinamovistilor este meritata, diferenta de valoare dintre cele doua echipe fiind evidenta”, a spus Constantin Vlad.

CSM Bucovina Suceava isi va lua la revedere de la actualul sezon competitional, odata cu ultima etapa a Campionatului National de Rugby in 7, intrecere ce se va desfasura intre 19 si 21 noiembrie la Bucuresti.