Dunărea Călărași – Foresta Suceava: 3-1

Foresta a ajuns la cinci infrangeri consecutive in campionatul Ligii a II-a, dupa ce a pierdut miercuri, in direct la Telekom Sport, pe terenul liderului Dunarea Calarasi, cu scorul de 1-3 (0-1), intr-un meci contand pentru etapa a XXXI-a.

Echipa suceveana a fost inghesuita in propria jumatate de teren inca din debutul meciului, cand gazdele s-au jucat cu ocaziile prin Iacob, Manole si Munteanu. Trupa antrenata Florentin Petre a scos capul de la cutie in minutul 18, cand Gulei a expediat primul sut pe spatiul portii aparate de Lungu. Anuntata de bara lui Kanda si ocaziile golgheterului Valentin Alexandru, deschiderea scorului a venit in minutul 31. Kanda a centrat de pe dreapta, Makriev a deviat la bara a doua, de unde Munteanu a inscris cu toata opozitia lui Began. Oaspetii putea egala chiar inainte de pauza, dar sutul de la 20 de metri trimis de Stanescu a fost respins de la radacina barei de Cezar Lungu.

Partea secunda a inceput cu o noua ocazie a lui Kanda, mijlocasul cu origini congoleze al Dunarii nimerind din nou bara cu un sut in diagonala din coltul careului. In minutul 51 s-a facut 2-0 pe stadionul “Ioan Comsa” din Calarasi, dupa ce Valentin Alexandru l-a invins pe Began cu un sut plasat la capatul unui contraatac. Foresta a redus din diferenta in minutul 74, cand Marius Matei a obtinut si transformat un penalty pentru a 14-a reusita personala din actualul sezon. Dan Alexa a scapat de emotii abia in minutele de prelungire, cand nou-intratul Alexandru Stoica i-a suflat mingea lui Stanescu, stoper de conjunctura la faza respectiva, si l-a invins din nou pe Began cu un sut plasat.

Dunarea – Foresta s-a terminat 3-1. Calarasiul de pregateste de promovarea in Liga I, in vreme ce, la Suceava, se pregateste practic inmormantarea unei alte echipe locale de fotbal. A ramas o chestiune de numai sapte etape. Atat!

Dunarea Calarasi: C. Lungu – Tenea, Bg. Manole, Bg. Sandru, Mendy – Missi Mezu, Sil. Pana, P. Iacob, Val. Munteanu (Al. Stoica 87′) – Kanda (C. Cristea 53′), Val. Alexandru (Cip. Rus 70′). Antrenor: Dan Alexa.

Foresta Suceava: Began – O. Onofras, Mateciuc, Opris, Secrier – Makriev (R. Martin 71′), Vl. Stanescu – Sumanariu (Netea 88′), Gulei (Lupusor 36′), Cerlinca – M. Matei. Antrenor: Florentin Petre.

FC Hermannstadt – ASA Targu Mures 3-0
UTA Arad – Politehnica Timisoara (intrerupt)

20. Olimpia Satu Mare* 31 6 2 23 19-69 -46

In runda viitoare, Foresta va castiga trei puncte la “masa verde” de pe urma meciului cu Olimpia, formatia satmareana fiind retrasa din campionat.