Două sucevence la Balcaniadă

Cristina Casandra şi Iuliana Coşarcă s-au calificat la Balcaniada de Cros din Serbia. Cele două atlete de la CSM Suceava au obţinut acest drept după ce au câştigat argintul la Campionatul Naţional de Cros.

Joi, la Băile Felix, au avut loc Campionatele Naţionale de Cros, unde au participat peste 250 de sportivi din ţară. Revenită recent în compeţiile oficiale după o pauză de aproape doi ani, atleta Cristina Casandra a reuşit să termine pe locul secund cursa de 8.000 de metri. Tot medalie de argint a obţinut si suceveanca Iulia Coşarcă, care a terminat pe poziţia a doua proba de 6.000 de metri – tineret. Graţie acestor performanţe, cele două atlete legitimate la CSM Suceava au obţinut dreptul de a participa la Balcaniada de Cros, programată pe 12 martie în Serbia.