Dospinescu, un gol cu Belarus

Florin Dospinescu a bifat miercuri primele minute în tricoul Echipei Naţionale de handbal a României într-un joc oficial. Fosta extremă a Universităţii a marcat un gol în partida pe care “tricolorii” au susţinut-o în compania Belarusului.

România şi Belarus s-au confruntat miercuri seara, într-un joc din calificările pentru Campionatul Mondial din 2013, câştigat de “tricolori” cu scorul de 25-22. Florin Dospinescu a intrat în teren în debutul reprizei secunde şi a înscris pentru scorul de 16-16. Fostul jucător al Universităţii nu a prins, însă, prea multe minute în această partidă, selecţionerul Vasile Stinga preferându-l pe Florea ca extremă stânga. Dospinescu evoluase şi în dubla amicală cu Serbia, care a precedat meciul cu Belarus, reuşind să marcheze cinci goluri.

Celălalt fost jucător al Universităţii aflat în lotul României, Bogdan Pralea, nu a fost nici măcar rezervă în partida de miercuri. Meciul retur dintre România şi Belarus este programat duminică, de la ora 13:30, la Minsk.