Dorohoi – Sporting: 1-1

Sporting ramane fara victorie in istoria confruntarilor disputate pe terenul celor de la Fcm Dorohoi, dupa ce a remizat astazi, in fieful vecinilor de peste Siret, scor 1-1, intr-un meci din etapa a 15-a a Ligii a 3-a.

Aflati la primul meci oficial din aceasta primavara, “alb-verzii” putea deschide scorul inca din minutul 17, cand Suleru a scapat singur cu portarul Rohetki, dar a fost oprit eronat de catre arbitru, pe motiv de off-side. In ciuda unei usoare dominari a gazdelor, echipa suceveana a dezghetat in cele din urma tabela de pe Municipal in minutul 27, cand acelasi Suleru a centrat de pe banda dreapta si Apetri (foto) a inscris cu un sut plasat la firul ierbii. De partea cealalta, botosanenii au avut sansa egalarii pe finalul primei reprize, dar portarul Pascal a fost la post si a scos de la viclu o lovitura libera executata de Bordeianu.

Trupa antrenata de Vespazian Colban a fortat egalarea in debutul reprizei secunde, dar Pascal a prins o zi mare si s-a opus in alte doua randuri la suturile expediate de Edy Sandu si Bordeianu. Goalkeeperul sucevean a trebuit sa se recunoasca in cele din urma invins in minutul 80, cand Ferariu a faultat in propriul careu, iar Edy Sandu a restabilit egalitatea si scorul final la 1-1 de pe punctul cu var rosu de la 11 metri.

Sporting Suceava: Pascal – Pantea, Kuruc, Ferariu, Bagu, Azaharioaie, Stanescu, Apetri, Cainari, Suleru, Nechitoaia. Antrenor: Mihai Gurita. Dupa pauza au mai intrat: Cutas, Ivan, Moldovan si Lesanu.

Rezultatele etapei a 15-a:
Csm Moinesti – Petrotub Roman 3-2
Bucovina Radauti – Ceahlaul II 2-0
Fcm Dorohoi – Sporting Suceava 1-1
Aerostar Bacau – Young Stars Panciu 3-0
Stiinta Miroslava – Sc Bacau (maine)
Kosarom Pascani si Otelul II Galati au stat.

Clasament: 1. Sc Bacau 28p… 4. Bucovina Radauti 21p… 8. Sporting Suceava 18p, 9. Aerostar Bacau 14p…