Dorohoi – Bucovina: 1-1

Bucovina Radauti a inregistrat al doilea rezultat de egalitate in meciurile de verificare programate in aceasta iarna, dupa ce a remizat astazi, scor 1-1, pe terenul vecinilor de la Fcm Dorohoi. Cele doua colege de serie au incheiat alb o prima repriza in care cea mai mare ocazie de gol a fost semnata de Sandu, varful gazdelor nimerind bara cu un sut din interiorul careului. Trupa antrenata de Lucian Burlacu a deschis scorul la sapte minute dupa pauza, cand Dutica a profitat de o respingere in fata a lui Rohetki si a reluat mingea in plasa din apropierea portii. De partea opusa, botosanenii au restabilit egalitatea peste zece minute, in urma unei faze similare, in care acelasi Sandu a inscris din sapte metri dupa o respingere a nou-intratului Bujdei.

In amicalul de astazi, antrenorul Lucian Burlacu a mizat si pe fundasul Iliuta Tugui (foto), care va evolua din retur la nivelul Ligii a 3-a, in tricoul Bucovinei. “Tugui a jucat bine la Dorohoi. Este un jucator pe care l-am dorit inca de la inceputul pregatirilor de iarna. S-a gandit serios sa se apuce de fotbal, asa ca si-a luat actele si a venit la noi”, a precizat Lucian Burlacu, referitor la situatia stoperului venit de la Putna.

Bucovina Radauti: Butnariu – Dutica, Breniuc, Tugui, Obreja – Zaremba, Avramia, Stoian, Rusu – Viu, Ionesi.
Au mai intrat: Bujdei, Galan – Pasaila, Tudose, Alexandru si Solovastru. Antrenor: Lucian Burlacu. Restul jucatorilor fie au fost menajati din cauza accidentarilor, fie au fost invoiti pentru a sustine simularile la BAC.

La sfarsitul acestei saptamani, mai exact sambata si duminica, Bucovina Radauti va sustine alte doua jocuri de pregatire in compania gruparilor As Somuz Falticeni si Progresul Fratautii Vechi, ambele in deplasare.