Dorna, matematic promovată

Dorna Vatra Dornei a devenit prima echipa promovata din punct de vedere matematic in Liga a IV-a. Szekely si compania si-au asigurat accederea in esalonul superior cu patru etape inainte de finalul sezonului, dupa ce s-au impus sambata, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, in fata celor de la Vanatorul Dorna Candrenilor, la finalul unui meci in care gazdele au marcat prin Buhacianu (2), Kasper si Rusu, ultimul fiind un pusti in varsta de doar 15 ani. Intr-un alt joc din cadrul etapei a XIV-a a seriei montane a Ligii a V-a, Bistrita Brosteni a bifat a doua victorie stagionala, 4-2, pe teren propriu, in fata formatiei Avantul Frasin.

Seria a III-a – Rezultatele etapei a XIV-a:
Bistrita Brosteni – Avantul Frasin 4-2
Calimani Saru Dornei – Victoria Vatra Moldovitei 4-0
Forestierul Frumosu – Larix Dornisoara 4-0
Dorna Vatra Dornei – Vanatorul Dorna Candrenilor 4-0
Bradul Vama – Foresta Moldovita 5-0

Clasament:
1.    Dorna Vatra Dornei    14    12    0    2    79-11    36p
2.    Forestierul Frumosu    14    7    3    4    30-26    24p
3.    Bradul Vama    14    6    2    5    32-38    23p
4.    Avantul Frasin    14    7    1    6    39-33    22p
5.    Victoria Vatra Moldovitei    14    6    3    5    28-30    21p
6.    Vanatorul Dorna Candrenilor    14    6    3    5    32-38    21p
7.    Foresta Moldovita    14    6    1    7    31-47    19p
8.    Calimani Saru Dornei    14    4    1    9    26-39    13p
9.    Larix Dornisoara    14    4    1    9    23-37    13p
10.    Bistrita Brosteni    14    2    3    9    23-44    9p

In seria intai, Vointa Zvoristea a pierdut sefia, dupa ce a obtinut doar o remiza, scor 1-1, in deplasarea de la Dumbraveni, intr-un meci contand pentru etapa a XVII-a. De acest rezultat a profitat Victoria Paltinoasa, care a revenit pe primul loc, dupa victoria la “masa verde”, scor 3-0, din partida cu Inter Capu Campului.

Seria I – Rezultatele etapei a XVII-a:
Recolta Fantanele – Cetatea Baia 1-3
Steaua Dumbraveni – Vointa Zvoristea 1-1
Sporting Bunesti – Viitorul Veresti 1-5
Somuzul Preutesti – Progresul Salcea 7-0
Victoria Paltinoasa – Inter Capu Campului 3-0
Plesul Rasca a stat in aceasta runda.

Clasament:
1.    Victoria Paltinoasa    16    11    2    3    43-23    35p
2.    Vointa Zvoristea    15    10    4    1    44-15    34p
3.    Viitorul Veresti    15    10    3    2    39-19    33p
4.    Somuzul Preutesti    16    10    2    4    43-14    32p
5.    Steaua Dumbraveni    15    6    5    4    32-27    23p
6.    Plesul Rasca    15    6    2    7    22-31    20p
7.    Progresul Salcea    16    4    4    8    17-39    16p
8.    Recolta Fantanele    16    4    2    10    30-42    14p
9.    Sporting Bunesti    15    4    2    9    29-41    14p
10.    Inter Capu Campului     16    3    2    11    19-44    11p
11.    Cetatea Baia    15    2    2    11    28-51    8p

In seria a doua, lupta pentru promovare ramane o afacere in doi de la distanta. Progresul Fratautii Vechi si-a aparat prima pozitie in clasament, dupa ce a castigat acasa, scor 4-0, in fata celor de la Locomotiva Dornesti. Intr-un alt meci al rundei a XVII-a, Viitorul Adancata a ramas la doua puncte in spatele liderului, dupa victoria de pe teren propriu, scor 7-0, obtinuta in fata Bucovinei Serbauti.

Seria a II-a – Rezultatele etapei a XVII-a:
Unirea Milisauti – Constructorul Darmanesti 2-3
Flacara Vicovu de Jos – CSM Bucovina Radauti 2-1
Zimbrii Bucovinei Partestii de Jos – Avantul Gramesti 2-2
Progresul Fratautii Vechi – Locomotiva Dornesti 4-0
Viitorul Adancata – Bucovina Serbauti 7-0
Unirea Horodnic a stat in aceasta runda.

Clasament:
1.    Progresul Fratautii Vechi    16    13    1    2    48-13    40p
2.    Viitorul Adancata    16    12    2    2    53-9    38p
3.    Flacara Vicovu de Jos    15    8    1    6    32-25    25p
4.    Unirea Milisauti    16    7    3    6    40-31    24p
5.    Unirea Horodnic    15    7    3    5    23-26    24p
6.    Bucovina Serbauti    16    6    5    6    33-32    23p
7.    Constructorul Darmanesti    15    4    5    6    31-40    17p
8.    AS Partestii de Jos    15    4    4    7    29-42    16p
9.    Locomotiva Dornesti    16    4    2    10    24-45    14p
10.    Avantul Gramesti    15    3    3    9    23-50    12p
11.    Bucovina Radauti    15    2    1    12    24-47    7p

COMENTARII:

Scrie un comentariu! la "Dorna, matematic promovată"

Scrie un comentariu!

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*