Doar Acatrinei a jucat

Nu toţi handbaliştii Universităţii sunt în pauză competiţională. Portarul George Şelaru şi interul Florin Acatrinei se află în această perioadă la lotul naţional de seniori al Romaniei, pentru dubla cu Belarus.

În primul meci dintre cele două echipe, disputat, miercuri, la Piatra Neamţ, Florin Acatrinei a fost titular, a jucat doar în prima repriză, însă doar pe faza de apărare. În schimb, George Şelaru a urmărit întâlnirea din tribună, selecţionerul Eliodor Voica preferâdu-i între buturi pe Popescu şi Ciobanu. „Tricolorii” au pierdut în faţa bieloruşilor cu scorul de 31-34, după ce la pauză erau conduşi cu 13-18. Cel mai bun marcator al României a fost Florin Dospinescu, fosta extremă a Universitatii trecându-şi în cont şase reuşite.

În urma acestui rezultat, România a ajuns la treia înfrângere în grupa de calificare la Campionatul European din 2014. Cele două formaţii se vor înfrunta din nou, duminică, de la ora 15:00, la Minsk.