Dinamo – CSU Suceava: 31-22

CSU Suceava a inceput anul 2015 cu o infrangere, echipa pregatita de Petru Ghervan si Razvan Bernicu pierzand la noua goluri, scor 22-31, meciul disputat sambata pe terenul celor de la Dinamo, in etapa a XVII-a din Liga Nationala de handbal masculin.

Considerata una dintre principalele favorite la castigarea titlului de campioana, Dinamo a inceput in forta intalnirea, iar dupa primele cinci minute conducea pe tabela de marcaj cu 3-0, scor stabilit de golul francezului Ragot. Universitarii au scapat insa repede de tracul debutului, au egalat situatia la 3-3 prin Tarzioru, iar pe fondul paradelor lui Spiridon au luat un avans de doua lungimi, dupa ce Petrea puncta in minutul 16, pe contraatac, pentru scorul de 4-6. Ecartul s-a pastrat pana in minutul 20, cand Tarzioru marca pentru 5-7, dupa care “studentii” n-au mai gasit drumul spre gol. Au facut in schimb dinamovistii de patru ori in trei minute, fostul capitan al CSU-ului, Adrian Chirut ducand scorul la 9-7 in favoarea gazdelor in minutul 23. Finalul primei reprize a apartinut tot celor de la Dinamo, care avea sa intre la pauza cu un avantaj de patru goluri, scor 14-10.

HANDBAL MASCULIN - DINAMO BUCURESTI - CSU SUCEAVA

“Alb-rosii” au marcat primii in startul partii secunde, Chirut a dus apoi scorul la 17-12 si Rapciuga l-a marit la 18-13 in minutul 39, iar banca tehnica suceveana a solicitat time-out. Minutul de respiro nu a adus nimic bun in jocul universitarilor, dinamovistii marindu-si treptat ecartul la 21-15, 23-16 si apoi la 26-18. Diferenta maxima dintre cele doua echipe avea sa se inregistreze in minutul 52, cand francezul Diaw, cel mai bun jucator de pe teren, cu 10 goluri in poarta suceveana, a rotunjit scorul la 30-20. De partea cealalta, cu 8 reusite personale, internationalul Burlacu a tinut  sus stindardul bucovinenilor cu o dubla pe final. Dinamo – CSU Suceava s-a terminat 31-22 si “alb-rosii” urcau cel putin pentru o zi pe pozitia secunda in clasamentul Ligii Nationale. De partea cealalta, formatia suceveana, ajunsa acum la cea de-a 10-a infrangere stagionala, face din nou cunostiinta cu ultimul loc.

“Prima repriza a fost una echilibrata, am si condus la un moment, dar Dinamo s-a desprins pe final la patru goluri si a fost greu sa revenim.,Dinamo a investit foarte mult in vara trecuta in jucatori si diferenta de valoare dintre cele doua echipe s-a vazut”, a declarat antrenorul echipei sucevene, Razvan Bernicu.

Dinamo: Irimus, Makaria – Diaw (10 goluri), Balut (7), Chirut (3), Ragot (2), Manea (2), Vrankovic (2), Rapciuga (1), Asoltanei (1), Mironescu (1), Nitu (1,  Mocanu (1).

CSU Suceava: Spiridon, Morocico – Burlacu (8 goluri), Târzioru (5 goluri), Gavrilovic (4 goluri), Petrea (2), Bursuc (2), Trifkovic (1), Popovici, Eros, Costea, Sandu, Davidovic, Preda, I. Tcaciuc si Aldica.

Dunarea Calarasi – CSM Bucuresti 19-22
Pandurii Targu Jiu a stat in aceasta runda.

In urmatoarea etapa din Liga Nationala, CSU Suceava primeste sambata, 14 februarie, la LPS, vizita revelatiei actualei editii de campionat, Dunarea Calarasi.