Dinamo – CSU Suceava: 28-21

CSU Suceava a suferit o noua infrangere in Liga Nationala de handbal masculin, a 14-a de la startul actualului sezon, dupa ce a pierdut astazi, in direct la Digi Sport, cu scorul de 21-28, pe terenul lui Dinamo, intr-un meci din cadrul etapei a XVII-a.

Plecata spre Capitala cu un moral bun dupa victoria din runda precedenta, trupa antrenata de Razvan Bernicu a inceput bine confruntarea cu cea de-a patra clasata, reusind sa conduca in trei randuri pe tabela de marcaj pana in minutul 6, cand Bahan puncta cu un trasor sub transversala pentru 3-2 in favoarea “studentilor”. Dinamovistii au replicat imediat si pe fondul paradelor portarului Makaria, cel mai bun jucator de pe teren in partida de astazi, au preluat controlul jocului, iar pana in minutul 18 au luat un avans de patru goluri, dupa ce Balut marca la capatul unui contraatac pentru scorul de 9-5 si obliga tabara suceveana sa ceara time-out. Miscarea nu a adus nicio schimbare in jocul CSU-ului, in conditiile in care oaspetii au continuat sa se intreaca in greseli personale si au suferit enorm pe atacurile pozitionale. Astfel, fara gol primit vreme de opt minute, Dinamo a terminat prima repriza cu un avantaj de cinci lungimi pe tabela, pauza consemand scorul de 13-8.

“Studentii” si-au revenit la iesirea de la vestiare, iar in primele zece minute de la reluarea jocului au redus handicapul la doar doua goluri, dupa ce Panait puncta pe un contraatac pentru scorul de 14-12. Elanul de inceput al oaspetilor s-a taiat insa repede, iar pe fondul reusitelor de exceptie ale lui Nicolae, bucurestenii s-a distantat din nou la sase goluri la jumatatea partii secunde, Razvan Bernicu fiind nevoit sa ceara time-out la scorul de 20-14. La reluarea jocului, sucevenii s-au aparat avansat, pe doua linii, iar aceasta tactica i-a ajutat sa se apropie la doar trei lungimi de adversar in minutul 55, cand nou-intratul Dumitras a redus scorul la 24-21. In inferioritate numerica si cu un 7 metri ratat, oaspetii n-au mai gasit insa forta sa marcheze. A facut-o Dinamo, care a inscris de patru ori consecutiv in ultimele cinci minute de joc si s-a impus in cele din urma cu scorul de 28-21.

CS Universitar Suceava: V. Tcaciuc, Spiridon, Ilii – Ciubotariu (5 goluri), Panait (3 goluri), Sandu (3 goluri), Nenita (2), Burlacu (2), Bahan (2), Tarzioru (2), Rosu (1), Dumitras (1), Petrea, I. Tcaciuc, Eros si Lazurca. Antrenor: Razvan Bernicu.

Dinamo Bucuresti: Makaria, Dragomir, Drutu – Sandru (7 goluri), Nicolae (5 goluri), Nitu (4 goluri), Chirut (4 goluri), Balut (2 goluri), Savenco (2 goluri), Mocanu (1), Rapciuga (1), Dimache (1) si Cojocea (1). Antrenor: Sebastian Bota.

Florin Ciubotariu (CSU Suceava): „Cam multe goluri diferenta, nu reflecta realitatea din teren. Ne-am apropiat la doua goluri, dar înca se vede totusi lipsa de experineta a unor jucatori, sunt destul de tineri, unii joaca abia pentru prima oara în Liga Nationala„.

Mihai Cojocea (Dinamo Bucuresti): „Apararea a fost foarte buna, ne-am mobilizat foarte bine, poarta extraordinara. Vreau sa îi felicit pe toti baietii care au evoluat in acest meci, am fost ca o echipa si important e ca acest rezultat ne da moral pentru ramânerea acolo, în fata, locurile 3-4”.

La meciul jucat in sala Dinamo a asistat si noul presedinte al FRH, Alexandru Dedu.