Dinamo București – CSU Suceava: 25-24

CSU Suceava a suferit a doua infrangere la limita de la reluarea Ligii Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce a pierdut duminica seara, pe terenul celor de la Dinamo, cu scorul de 24-25.

Trupa condusa de Adrian Chirut i-a dat o replica peste asteptari campioanei en-titre, iar dupa primele 19 minute conducea in mod surprizator cu scorul de 7-6, printr-un gol semnat de sarbul Golubovic. Gazdele au revenit de pe finalul primei reprize, cand au marcat de patru ori consecutiv si au intrat pauza cu un avantaj de 13-8. Chiar daca dinamovistii s-au distantat in debutul reprizei secunde pana si la sapte goluri, universitarii nu au predat armele si au redus diferenta la doar doua lungimi in minutul 53, odata cu golul de 22-20 semnat de Lakovic. Burlacu a avut sansa egalarii in ultimul minut, dar s-a opus portarul campioanei, iar Dinamo – CSU s-a terminat 25-24.

CSU Suceava: Erhan (1 gol), Andrei – Ciubotariu (5 goluri), Burlacu (3 goluri), Golubovic (3 goluri), Petrea (3 goluri), Lakovic (3 goluri), Baican (3), Costea (2), Tirzioru (1), Adomnicai, Ionescu, Soldanescu, Dragnea, M. Sandu si Oancea. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

8. Dinamo Bucuresti 15 8 3 4 446-404 27
9. Minaur Baia Mare 16 6 3 7 469-460 21
10. CSM Fagaras 16 4 2 10 391-437 14
11. CSM Bacau 16 4 0 12 424-475 12
12. CSU Suceava 16 3 2 11 377-441 11
13. HC Buzau 16 3 0 13 390-449 9
14. Universitatea Cluj 16 0 0 16 395-564 0

In urmatoarea runda, CSU Suceava va intalni HC Buzau, intr-un meci programat joi seara, cu incepere de la ora 18.00, in sala “Dumitru Bernicu”.