Debut pozitiv pentru LPS

Marius Lup este singurul antrenor sucevean care a iesit invingator din prima etapa a noului sezon al Campionatului National de Juniori Republicani. Grupa de juniori B pe care o pregateste la LPS Suceava s-a impus duminica, cu scorul de 6-0, pe terenul celor de la FC Botosani, la finalul unui meci in care oaspetii au incheiat setul prin golurile lui C. Buziuc (3), Florescu, Florea si Dascalu. In confruntarea rezervata juniorilor A, grupa pregatita de catre Ovidiu Caldarus a scos o remiza in fieful botosanenilor, scor 1-1, reusita oaspetilor fiind semnat de Popagiuc.

In schimb, grupele de la Rapid au iesit pe zero din dubla intalnire disputata duminica, pe stadionul din Itcani, in compania celor de la CSS Botosani. In partida rezervata juniorilor A, intrati in inferioritate numerica pe teren, jucatorii pregatiti de Laurentiu Andries au cedat in fata botosanenilor cu 2-4, dupa ce au condus la pauza prin golurile marcate de Cerlinca si Lutac. “Ceferistii” au incasat o infrangere si mai drastica in meciul juniorilor B, pierdut de gazdele cu 0-6.

In urmatoarea etapa, grupele de la LPS Suceava vor primi joi, la Itcani, replica celor de la LPS Vaslui, in timp ce Rapid se vor deplasa in fieful gruparii FC Vaslui.