Daniel Lung, cel mai folosit jucător al Forestei în prima parte a campionatului

Daniel Lung (foto) a dus greul la Foresta in prima parte a Ligii a II-a, fundasul in varsta de 29 de ani fiind singurul jucator din lotul “galben-verzilor” care a depasit bariera de 1.500 de minute jucate in sezonul de toamna. Conform portalului transfermarkt.com, urmatoarele pozitii in clasamentul celor mai folositi forestieri in cele 19 meciuri contabilizate in clasament sunt ocupate de portarul Toma Niga, cu 1.496 de minute jucate, mijlocasul Andrei Cerlinca, cu 1.476 de minute, atacantul Bogdan Rusu, cu 1.475 de minute si Cornel Cainari, cu 1.469 de minute. Acest top virtual continua cu Vlad Stanescu (1.396), Daniel Balan (1.341), Dorin Semeghin (1.252), Marius Matei (1.154), Alessandro Masella (1.029) si Alin Mutu (1.009), care completeaza cel mai folosit prim unsprezece al echipei sucevene.  Pe lista celor 20 de jucatori care au imbracat tricoul Forestei in prima parte a campionatului mai figureaza Lucian Dumitriu (973 de minute), Dudu Druga (968 de minute), Razvan Avram (707), Vasile Danila (499), Ionut Mihalachioaie (369), Vlad Bujor (345), portarul Vlad Hantascu (214), Catalin Strugariu (47) si Constantin Aeroaiei (8).

Foresta Suceava (cel mai folosit prim “11”): Niga – D. Balan, Masella, D. Lung, Al. Mutu, Semeghin – Cerlinca, Stanescu, Cainari – Bg. Rusu, M. Matei.

Atac de podium, aparare “varza”

Cu 32 de goluri marcate, Foresta se poate lauda cu cel de-al treilea atac din Liga a II-a, dupa liderul Juventus Bucuresti (34) si UTA Arad (33). In clasamentul golgheterilor, acolo unde sunt contabilizate inclusiv reusitele din meciurile cu ACS Berceni si Soimii Pancota, Marius Matei este cel mai bun marcator al Forestei, cu 9 goluri. Atacantul care a parasit Areniul in pauza dintre tur si retur este urmat de Bogdan Rusu (8 goluri), Lucian Dumitriu (6), Vlad Bujor si Alin Mutu (cate 5), Andrei Cerlinca si Alessandro Masella (cate 3), Cornel Cainari si Vasile Danila (cate 2), Daniel Lung, Vlad Stanescu si Catalin Strugariu (cate un gol). In ceea ce priveste defensiva, Foresta a scartait serios la acest capitol. Niga si Hantascu au primit nu mai putin de 35 de goluri, reusind sa mentina poarta intacta doar la doua meciuri din 19, in victoriile cu CSM Ramnicu Valcea (scor 2-0) si Dacia Unirea Braila (scor 4-0).