Dacia Unirea Brăila – Foresta Suceava: 9-1

Foresta a mai sacrificat un meci din actualul sezon cu pretul unei infrangeri cu scorul de 1-9 (1-2), suferita sambata, pe terenul formatiei Dacia Unirea Braila.

Pe fondul interventiilor miraculoase avute de Sebastian Balba, care s-a opus in sase randuri golului in situatii de unu la unu cu atacantii adversi, echipa de juniori trimisa in teren de antrenorul Florin Cristescu a scapat cu poarta intacta in prima jumatate de ora de joc. Deschiderea scorului a venit abia in minutul 31, cand veteranul lotului brailean, Sorin Frunza, a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri. Golul primit nu i-a demoralizat pe juniorii suceveni, care au iesit la atac si au avut o ocazie buna prin Robert Bosanceanu, a carui sut a trecut putin peste bara transversala a portii aparate de Olaru. In minutul 41, stupoare pe stadionul Municipal din Braila. Tacu a scapat pe contraatac, i-a pasat in careu lui Coroama, iar “veteranul” lotului sucevean a inscris cu un sut la coltul lung pentru scorul de 1-1. Minunea a tinut insa doar cateva minute, acelasi Sorin Frunza transformand o noua lovitura libera din partea stanga a careului pentru 2-1 la pauza.  Dacia Unirea a inceput la fel de furibund si repriza secunda, nu s-a mai jucat cu ocaziile, iar in primul sfert de ora de la reluare a dus scorul la 5-1, in urma golurilor lui Rosoaga, Nita si, din nou, Frunza. Rosu, cu doua goluri, dintre care unul din penalty, Oprea si Puia, au inchis apoi tabela de marcaj la 9-1 in favoarea celor de la Dacia Unirea care bifeaza astfel prima victorie in actuala editie de campionat. De partea cealalta, trupa antrenata de Florin Cristescu se poate lauda doar cu faptul ca, la Braila, a marcat primul sau gol in actualul sezon.

Un asemenea meci nu trebuia sa aiba loc la nivelul Ligii a II-a”, a recunoscut la final antrenorul celor de la Dacia Unirea Braila, Alin Panzaru.

Dacia Unirea Braila: Olaru – Nita, Ivan, Stanciulescu, M. George – Rosoaga, Frunza (‘59 Ed. Oprea), Covaciu, Ciucureanu (‘55 M. Dima), Cublesan (‘75 G. Puia) – C. Rosu. Antrenor: Alin Panzaru.

Foresta Suceava: Balba – Coltuneac, Tacu, Bolocan, Negrea, Bosanceanu (‘89 Sorodoc), Buterchi, Rata, Pavaluc (‘87 Buliga), Coroama – Scutariu (‘82 Onut). Antrenor: Florin Cristescu.