VIDEO| Brăila – Bucovina Pojorâta: 2-0

Liga 2. Dacia Unirea Braila - Bucovina Pojorata

Bucovina Pojorâta a încheiat sezonul regulat al Ligii a II-a cu un singur punct cucerit în 12 meciuri jucate în deplasare. Sâmbătă, în ultima etapă dinaintea play-out-ului pentru salvarea de la retrogradare, echipa antrenată  de Dănuț Mândrilă și Bogdan Grosu a fost învinsă pe terenul celor de la Dacia Unirea Brăila, cu un sec 0-2.

Sigură de prezența în play-off, formația brăileană a jucat degajat, ratând cu nonșalanță ocaziile ivite la poarta apărată de Pop în prima jumătate de oră a întâlnirii. În tot acest timp, sucevenii s-au apropiat periculos de buturile lui Mitrea o singură dată, la un șut a lui Jugaru din interiorul careului, reținut fără probleme de goalkeeperul gazdelor.

Deschiderea scorului a venit în minutul 32, când Stănciulescu a centrat din colțul careului mare, iar veteranul Onofraș l-a lăsat spectator pe Pop, trimițând mingea în plasă, cu capul, din opt metri. Bucovina a avut șansă egalării în minutul 41, când Muscă a deviat balonul, puțin pe lângă poartă, la o lovitură liberă de la 30 de metri executată de  Acostăchioaie. Același Muscă avea să fie protagonistul ultimei ocazii de gol din prima repriză, încercarea de lob a atacantului brăilean fiind blocată în extremis, cu vârful degetelor, de portarul Pop.

Partea secundă a început în aceiași notă de dominare a echipei antrenate de Alin Pânzaru, care a trimis din nou balonul în ațe, în minutul 50, dar reușita lui Muscă a fost anulată pe motiv de off-side. Proaspăt introdus pe teren, M. Coman a stârnit ceva emoții printre spectatorii brăileni, în minutul 60, când a recuperat o minge la 30 de metri de poarta adversă, a pătruns în interiorul careului, l-a driblat larg pe Mitrea, dar a fost blocat în momentul șutului de către Stănciulescu. Alarmate de această ocazie, gazdele au forțat golul desprinderea, dar Raul Pop s-a opus în două rânduri la șuturile lui Muscă și Onofraș. În minutul 82, Acostăchioaie a lovit minea cu mâna în propriul careu, centralul Costel Marcu a arătat punctul cu var de la 11 metri, dar portarul Pop a ghicit colțul și a parat penaltyul executat de Dima. Dacia Unirea avea să-și dubleze avantajul trei minute mai târziu, când același Dima a centrat de pe partea dreaptă, Frunză a retrimis mingea în fața porții, iar Pușcașu a pus latul, din trei metri, pentru 2-0. Pojorâta a avut șansa golului de onoare în ultimele minute, dar Al. Marin a șutat prea slab pentru a-l învinge pe Mitrea, iar în prelungiri, Pâslaru a executat pe lângă vinclu o lovitură liberă de la 22 de metri. Dacia Unirea – Bucovina Pojorâta s-a încheiat 2-0, iar trupa antrenată de Dănuț Mândrilă merge în play-out de pe penultimul loc în Seria I.

Dacia Unirea Brăila: Cr. Mitrea – G. Niță, L. Ivan, Ghiocel, Stănciulescu – C. Roșu (‘69 M. Dima), Pușcașu (‘86 Nicoliță), Petean, Frunză – Onofraș (‘79 G. Iordache), Muscă. Antrenor: Alin Pânzaru.

Bucovina Pojorâta: R. Pop – D. Cristescu, Răuță (’46 Juncănaru), Moisi, Jarda – Buhăcianu (’53 Coman), Jugaru, Căinari (’77 Pâslaru), V. Stănescu, Acostăchioaie – Al. Marin.  Antrenor: Bogdan Grosu.