Cupa României Railex | Rezultatele din sferturi

Faza judeteana a Cupei Romaniei, competitie dotata cu trofeul Railex, si-a desemnat miercuri echipele calificate in semifinalele competitiei. In cel mai asteptat meci din sferturi, detinatoarea trofeului, Viitorul Liteni, a castigat la Pojorata, cu scorul de 1-0, printr-un gol marcat de Marian Apostol, dupa ce in prealabil oaspetii au ratat un penalty. Recolta Fantanele a avut o misiune usoara in sfertul disputat la Falcau, unde s-a impus, in fata gazdelor de la Polul Nord Brodina, cu 4-1, prin reusitele lui Lacatusu, Epure, Amarioare si Prisacaru. Surpriza zilei a venit de la Dorna Candrenilor, unde Vanatorul a eliminat Siretul Dolhasca la loviturile de departajare, cu scorul general de 7-6, dupa ce la finalul timpului regulamentar a fost 2-2. Tot de penalty-uri a avut nevoie si Zimbrul Siret pentru califcarea in semifinale, trupa antrenata de Alin Fercalo castigand cu scorul general de 5-4, pe terenul Victoriei Vatra Moldovitei, dupa 0-0 dupa 90 de minute.

Meciurile din semifinalele Cupei Romaniei vor avea loc in sistem tur-retur, pe 17 aprilie si 21 mai.