Cupa Municipiului și-a desemnat laureații

Cupa Municipiului Suceava

Suceava a găzduit pe parcursul ultimelor zile cea de-a treia ediție a Cupei Municipiului la fotbal pentru copii. Organizată de Asociația Județeană de Fotbal, în parteneriat cu Federația Română de Fotbal, Primăria Municipiului Suceava și clubul Juniorul Suceava, întrecerea din acest an a reunit la start de echipe, împărțite în sașe categorii de vârstă: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 și 2009.

La capătul a trei zile de fotbal, trei dintre trofeele puse la bătaie de organizatori au ajuns la cluburile sucevene. Astfel, LPS Suceava s-a impus la categoriile 2004 și 2007, în vreme ce ACS Juniorul Suceava a ocupat primul loc la categoria 2006. La categoria 2005, câștig de cauză au avut cei de la LPS Botoșani, în vreme ce categoriile mezine, 2008 și 2009, au fost câștigate de FC Buiucani.

La festivitatea de premiere ce a avut ieri, pe stadionul Areni, pe lângă medalii, cupe, mingi și diplome, organizatorii au acordat și câte trei premii speciale pentru fiecare categorie de vârstă.

Categoria 2004:

Grupa A:
Juniorul Suceava – LPS Suceava 5-1
Dorna Vatra Dornei – Viitorul Colceag 1-0
Juniorul Suceava – Dorna Vatra Dornei 3-1
LPS Suceava – Viitorul Colceag 3-0
Juniorul Suceava – Viitorul Colceag 11-0
LPS Suceava – Dorna Vatra Dornei 3-0
Finala mică:
Dorna Vatra Dornei – Viitorul Colceag 4-2
Finala mare:
LPS Suceava – Juniorul Suceava 2-2 (4-3, d.p.)

Cel mai bun portar: Narcis Pușcașu (Juniorul Suceava)
Cel mai bun jucător: Cătălin Cârstean (LPS Suceava)
Golgheterul turneului: Dimitrie Toader (Juniorul Suceava)

Categoria 2005:

Grupa A:
Juniorul Suceava – LPS Botoșani 1-1
Bucovina Pojorâta – CN “Nicu Gane” Fălticeni 2-1
Juniorul Suceava – Bucovina Pojorâta 4-1
LPS Suceava – CN “Nicu Gane” Fălticeni 2-0
LPS Botoșani – Bucovina Pojorâta 0-1
Juniorul Suceava – CN “Nicu Gane” Fălticeni 6-1
Grupa B:
LPS Suceava – CSȘ Botoșani 6-0
Dorna Vatra Dornei – Foresta Fălticeni 5-1
LPS Suceava – Dorna Vatra Dornei 0-1
CSȘ Botoșani – Foresta Fălticeni 1-0
LPS Suceava – Foresta Fălticeni 7-0
CSȘ Botoșani – Dorna Vatra Dornei 1-1
Grupa C:
Omnia Suceava – Junior Botoșani 1-2
Dacia Chișinău – FC Buiucani 0-3
Omnia Suceava – Dacia Chișinău 3-0
Junior Botoșani – FC Buiucani 0-1
Omnia Suceava – FC Buiucani 1-1
Junior Botoșani – Dacia Chișinău  2-0
Semifinale:
FC Buiucani – Dorna Vatra Dornei 4-5 (d.p.)
LPS Botoșani – Juniorul Suceava 3-2 (d.p.)
Finala mică:
Juniorul Suceava – FC Buiucani 2-2 (d.p.)
Finala mare:
LPS Botoșani – Dorna Vatra Dornei 4-3 (d.p.)

Cel mai bun portar: Stelian Juncănaru (LPS Botoșani)
Cel mai bun jucător: Darius Bodnar (Dorna Vatra Dornei)
Golgheterul turneului: Andy Moroșan (LPS Suceava)

Categoria 2006:

Grupa A:
Viitorul Zalău – Luceafărul Bucovina 8-1
LPS Vaslui – Foresta Fălticeni 13-1
Luceafărul Bucovina – LPS Vaslui 0-5
Juniorul Suceava – Viitorul Zalău 0-0
LPS Vaslui – Juniorul Suceava 0-3
Foresta Fălticeni – Luceafărul Bucovina 2-1
Juniorul Suceava – Foresta Fălticeni 16-0
Viitorul Zalău – LPS Vaslui 3-0
Foresta Fălticeni – Viitorul Zalău 0-11
Luceafărul Bucovina – Juniorul Suceava 0-7
Grupa B:
Junior Câmpulung – CSȘ Rădăuți 3-0
Chindia Târgoviște – Ceahlăul Piatra Neamț 1-2
CSȘ Rădăuți – Chindia Târgoviște 0-3
LPS Suceava – Junior Câmpulung 3-1
Chindia Târgoviște – LPS Suceava 0-2
Ceahlăul Piatra Neamț – CSȘ Rădăuți 3-0
LPS Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 2-0
Junior Câmpulung – Chindia Târgoviște 0-2
Ceahlăul Piatra Neamț – Junior Câmpulung 2-1
CSȘ Rădăuți – LPS Suceava 0-3
Finala mică:
Viitorul Zalău – Ceahlăul Piatra Neamț 0-2
Finala mare:
Juniorul Suceava – LPS Suceava 2-0

Cel mai bun portar: Cosmin Pop (Juniorul Suceava)
Cel mai bun jucător: Rareș Ioniță (LPS Suceava)
Golgheterul turneului: Bogdan Grosu (Juniorul Suceava)

Categoria 2007:

Grupa A:
Juniorul Suceava – Yomi Vatra Dornei 2-2
CSȘ Botoșani – Ceahlăul Piatra Neamț 0-1
Juniorul Suceava – CSȘ Botoșani 1-1
Yomi Vatra Dornei – Ceahlăul Piatra Neamț 1-3
Juniorul Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț 1-0
Yomi Vatra Dornei – CSȘ Botoșani 1-2
Grupa B:
LPS Suceava – Luceafărul Bucovina 14-0
FC Profy Botoșani – Viitorul Zalău 0-3
LPS Suceava – FC Profy Botoșani 8-0
Luceafărul Bucovina – Viitorul Zalău 0-4
LPS Suceava – Viitorul Zalău 4-1
Lucefărul Bucovina – FC Profy Botoșani 0-4
Semifinale:
Ceahlăul Piatra Neamț – Viitorul Zalău 1-4
Juniorul Suceava – LPS Suceava 1-5
Finala mică:
Ceahlăul Piatra Neamț – Juniorul Suceava 0-1
Finala mare:
LPS Suceava – Viitorul Zalău 6-1

Cel mai bun portar: Iustin Panciuc (LPS Suceava)
Cel mai bun jucător: Mario Tout (Viitorul Zalău)
Golgheterul turneului: Matei Manolache (LPS Suceava)

Categoria 2008:

Grupa A:
Juniorul Suceava – Luceafărul Bucovina 2-0
FC Buiucani – Cenizia Rădăuți 3-1
Juniorul Suceava – FC Buiucani 2-0
Luceafărul Bucovina – Cenizia Rădăuți 2-0
Juniorul Suceava – Cenizia Rădăuți 4-1
Luceafărul Bucovina – FC Buiucani 1-1
Grupa B:
LPS Suceava – Foresta Fălticeni 3-0
Junior Botoșani – Viitorul Zalău 0-1
LPS Suceava – Junior Botoșani 0-2
Foresta Fălticeni – Viitorul Zalău 0-5
LPS Suceava – Viitorul Zalău 0-4
Foresta Fălticeni – Junior Botoșani 1-1
Semifinale:
Juniorul Suceava – Junior Botoșani 6-0
FC Buiucani – Viitorul Zalău 5-0
Finala mică:
Junior Botoșani – Viitorul Zalău 1-3
Finala mare:
Juniorul Suceava – FC Buiucani 0-3

Cel mai bun portar: Iustin Grigoraș (Juniorul Suceava)
Cel mai bun jucător: Alexandru Anton (Juniorul Suceava)
Golgheterul turneului: Darius Covaș (FC Buiucani)

Categoria 2009:

Grupa A:
Juniorul Suceava – Viitorul Zalău 3-0
Cenizia Rădăuți – Junior Botoșani 0-1
Juniorul Suceava – Cenizia Rădăuți 1-1
Viitorul Zalău – Junior Botoșani 1-0
Juniorul Suceava – Junior Botoșani 1-1
Viitorul Zalău – Cenizia Rădăuți 1-4
Grupa B:
LPS Suceava – Luceafărul Bucovina 9-1
Juniorul II Suceava – FC Buiucani 0-8
LPS Suceava – Juniorul II Suceava 2-0
Luceafărul Bucovina – FC Buiucani 0-10
LPS Suceava – FC Buiucani 0-6
Luceafărul Bucovina – Juniorul II Suceava 1-5
Semifinale:
FC Buiucani – Junior Botoșani 3-0
Juniorul Suceava – LPS Suceava 2-1
Finala mică:
Junior Botoșani – LPS Suceava 1-1 (3-4)
Finala mare:
FC Buiucani – Juniorul Suceava 4-0

Cel mai bun portar: Eduard Constantinescu (Juniorul Suceava)
Cel mai bun jucător: Yanis Anton (LPS Suceava)
Golgheterul turneului: Sebastian Martânenca (FC Buiucani)

COMENTARII:

Scrie un comentariu! la "Cupa Municipiului și-a desemnat laureații"

Scrie un comentariu!

Adresa ta de email nu va fi publicată.

*