Cupa Bucovinei | Rezultate

Bazinul Scolii Gimnaziale Nr. 3 din Suceava a gazduit zilele trecute cea de-a XXII-a editie a Cupei Bucovinei la natatie, competitie care a reunit la start aproximativ 150 de sportivi cu varste cuprinse intre 6 si 14 ani de la noua cluburi, este vorba de CSS3 Suceava, CSU Suceava, CSS Gura Humorului, CS “Nada Florilor” Falticeni, Scoala Gimnaziala Pojorata, CS “Bogdan Ciubotariu” Constanta, CS “Tibi” Bistrita, LPS Baia Mare si CS “Junior Swimm” Iasi.

Organizata de Asociatia Judeteana de Natatie Suceava, in parteneriat cu Scoala Gimnaziala Nr. 3 Suceava, Directia Judeteana pentru Sport Tineret si Sport si Asociatia Sportiva Aqua Club, intrecerea a cuprins 58 de probe de concurs.

Competitia a fost dominata de inotatorii de la CSS3 Suceava, sportivii antrenati de Cezar Moscaliuc, Daniela Buras si Bogdan Driscu reusind sa castige 22 de probe de concurs prin Serban Cotos (5 medalii de aur – foto), Ana Blanaru (5), Mario Diaconescu (5), Ioana Nastaca (4), Victor Turluianu (2) si Calin Moscaliuc (1).

Locul secund in clasamentul general pe echipe a fost ocupat de micii inotatori de la CS Universitatea Suceava, care s-au impus in 16 probe de concurs prin Alexandru Anton (3 medalii de aur), Cosmina Aanitei (2), Antonia Dattola (2), Amalia Burlacu (2), Teodor Fotciuc (1), Vlad Ciubotaru (1), Cristina Smocot (1), Daria Lucan (1), Alexandru Stratu (1), Delia Ostafi (1) si Alexia Burlacu (1). Iata ista castigatorilor:

Categoria de varsta 2002:

Masculin:
100 de metri spate: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri fluture: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
400 de metri liber: Serban Cotos (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Serban Cotos (CSS3 Suceava).

Feminin:
100 de metri spate: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri fluture: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
400 de metri liber: Ana Blanaru (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Ana Blanaru (CSS3 Suceava).

Categoria de varsta 2003:

Masculin:
100 de metri spate: Arthur Muresan (CS “Tibi” Bistrita);
100 de metri bras: Victor Turluianu (CSS3 Suceava);
50 de metri spate: Arthur Muresan (CS “Tibi” Bistrita);
100 de metri liber: Arthur Muresan (CS “Tibi” Bistrita);
200 de metri liber: Victor Turluianu (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Arthur Muresan (CSS “Tibi” Bistrita).

Feminin:
100 de metri spate: Ioana Nastaca (CSS3 Suceava);
100 de metri bras: Antonia Salajan (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Ioana Nastaca (CSS3 Suceava);
100 de metri liber: Ioana Nastaca (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Ioana Nastaca (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Ioana Nastaca (CSS3 Suceava).

Categoria de varsta 2004:

Masculin:
50 de metri spate: Teodor Fotciuc (CSU Suceava);
50 de metri bras: Antonio Podina (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Vlad Ciubotaru (CSU Suceava);
50 de metri liber: Calin Moscaliuc (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Iustin Morosan (CSS Gura Humorului);
Cel mai bun sportiv: Calin Moscaliuc (CSS3 Suceava).

Feminin:
50 de metri spate: Cristina Smocot (CSU Suceava);
50 de metri bras: Mihaela Podina (LPS Baia Mare);
50 de metri fluture: Cosmina Aanitei (CSU Suceava);
50 de metri liber: Cosmina Aanitei (CSU Suceava);
200 de metri liber: Beatrice Chibulcutean (CS “Tibi” Bistrita);
Cel mai bun sportiv: Cosmina Aanitei (CSU Suceava)/.

Categoria de varsta 2005:

Masculin:
50 de metri spate: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri bras: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri fluture: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
50 de metri liber: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
200 de metri liber: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava);
Cel mai bun sportiv: Mario Diaconescu (CSS3 Suceava).

Feminin:
50 de metri spate: Carla Bora (CS “Tibi” Bistrita);
50 de metri bras: Daria Lucan (CSU Suceava);
50 de metri fluture: Aurora Chitac (CSS Gura Humorului):
50 de metri liber: Carla Bora (CS “Tibi” Bistrita);
200 de metri liber: Carla Bora (CS “Tibi” Bistrita);
Cel mai bun sportiv: Carla Bora (CS “Tibi” Bistrita).

Categoria de varsta 2006:

Masculin:
50 de metri bras: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistrita);
50 de metri spate: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistrita);
50 de metri liber: Alexandru Stratu (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Horia Cartis (CS “Tibi” Bistrita).

Feminin:
50 de metri bras: Aurora Chitan (CSS Gura Humorului);
50 de metri spate: Aurora Chitan (CSS Gura Humorului);
50 de metri liber: Delia Ostafi (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Aurora Chitan (CSS Gura Humorului).

Categoria de varsta 2007:

Masculin:
50 de metri bras: Daniel Corbu (CSS Gura Humorului):
50 de metri spate: Darius Onisoru (AS “Junior Swimm” Iasi);
50 de metri liber: Darius Onisoru (AS “Junior Swimm” Iasi);
Cel mai bun sportiv: Darius Onisoru (AS “Junior Swimm” Iasi).

Feminin:
50 de metri bras: Maria Hrib (AS “Junior Swimm” Iasi);
50 de metri spate: Antonia Dattola (CSU Suceava);
50 de metri liber: Antonia Dattola (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Antonia Dattola (CSU Suceava).

Categoria de varsta 2008:

Masculin:
50 de metri bras: Alexandru Anton (CSU Suceava);
50 de metri spate: Alexandru Anton (CSU Suceava);
50 de metri liber: Alexandru Anton (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Alexandru Anton (CSU Suceava).

Feminin:
50 de metri bras: Amalia Burlacu (CSU Suceava);
50 de metri spate: Amalia Burlacu (CSU Suceava);
50 de metri liber: Alexia Burlacu (CSU Suceava);
Cel mai bun sportiv: Amalia Burlacu (CSU Suceava).

COMENTARII:

Scrie un comentariu! la "Cupa Bucovinei | Rezultate"

Scrie un comentariu!

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*