CSU Suceava – Universitatea Cluj: 36-25

CSU Suceava a castigat fara probleme, scor 36-25 (16-10), meciul disputat miercuri seara, in sala “Dumitru Bernicu”, impotriva ultimei clasate in Liga Zimbrilor la handbal masculin, CS Universitatea Cluj. Trupa antrenata de Adi Chirut a inceput in forta, iar dupa primele opt minute de joc conducea cu scorul de 4-0 pe tabela de marcaj, in urma unui gol marcat de Petrea. Pe fondul relaxarii din tabara suceveana, ardelenii au restabilit egalitatea in minutul 15, dar finalul primei reprize a apartinut gazdelor, Mihai Sandu stabilind scorul pauzei la 16-10. Cu doi portari in zi buna, Iulian Andrei si Eduard Duman, universitarii s-au distantat in primele noua minute din repriza secunda la 11 goluri, diferenta care avea sa se pastreze pana la fluierul final, scor 36-25.

Nu ne-am propus sa castigam la o diferenta cat mai mare de scor, ci sa pregatim meciul urmator. Din acest motiv am si folosit mai multe formule de echipa, atat in atac, cat si pe aparare. Ne bucuram ca am castigat si ca nu au mai aparut accidentari inaintea unui meci mult mai important, cum este cel de la Bacau”, a spus antrenorul sucevean Adi Chirut.

CSU Suceava: Andrei (1 gol), Duman – Adomnicai (6 goluri), Costea (6 goluri), Ciubotariu (4 goluri), Olariu (4 goluri), Petrea (4 goluri), Sandu (4 goluri), Oancea (2 goluri), Burlacu (2 goluri), Ionescu (1), Dragnea (1), Baican (1), Golubovic, Tîrzioru si Soldanescu.

Rezultatele etapei a XXIV-a:

HC Dobrogea Sud – CSM Focsani 38-27

Dunarea Calarasi – Potaissa Turda 31-28

CSU Suceava – Universitatea Cluj 36-25

Politehnica Timisoara – CSM Bacau 30-24

Minaur Baia Mare – CSM Bucuresti 24-31

Steaua Bucuresti – CSM Fagaras (diseara)

8. CSM Focsani 24 12 1 11 634-609 37
9. Minaur Baia Mare 24 9 3 12 689-697 30
10. CSU Suceava 24 6 2 16 577-652 20
11. HC Buzau 22 6 0 16 543-598 18
12. CSM Fagaras 23 5 2 16 541-627 17
13. CSM Bacau 24 4 0 20 630-727 12
14. Universitatea Cluj 24 0 0 24 615-853 0