CSU Suceava – Universitatea Cluj: 32-28

CSU Suceava a bifat prima victorie in play-off-ul pentru mentinerea in Liga Zimbrilor, dupa ce s-a impus miercuri, pe teren propriu, in fata celor de la Universitatea Cluj, cu scorul de 32-28.

Dupa o scurta perioada de tatonare, in care oaspetii au condus in trei randuri pe tabela de marcaj, formatia antrenata de Adrian Chirut a apasat pe pedala de acceleratie, iar la jumatatea primei reprize conducea cu 10-4, un ecart de sase goluri care s-a pastrat pana la pauza, scor 16-10.

In repriza secunda insa, universitarii au evoluat in dorul leii, iar clujenii au profitat din plin. Cu o tactica fara portar pe faza de atac, “sepcile rosii” au revenit treptat pe tabela de marcaj si s-au apropiat la 23-21, in minutul 47, diferenta care s-a pastrat pana la scorul de 27-25. Nu a fost totusi loc de surprize neplacute in sala “Dumitru Bernicu”, gazdele castigand in cele din urma cu 32-28.

CSU Suceava: Andrei (1 gol), Duman – Tirzioru (7 goluri), Olariu (3 goluri), M. Sandu (3 goluri), Al. Ionescu (3 goluri), Adomnicai (2 goluri), Soldanescu (2), Costea (2), Lakovic (2), Baican (2), Oancea (2), Golubovic (1), Burlacu (1), Ciubotariu (1) si Dragnea. Antrenor: Adrian Chirut.

Uneori este greu sa te mobilizezi la maximum in fata unei echipe care n-a castigat niciun punct pana acum, dar asta nu-i o scuza i-am bagat din nou pe oaspeti in joc dupa pauza. Este o perioada mai grea, in care s-a acumulat mult stress, dar cred ca toti colegii isi doresc sa ramanem in Liga Nationala. A trecut acest meci, iar cea mai importanta este victoria, indiferent de diferenta de scor. Urmeaza un meci infinit mai greu cu Fagaras, iar lupta a devenit s mai strânst in play-out. Nu mai avem voie sa pierdem acasa. Cine va face acest lucru va retrograda direct sau va mearge la baraj”, a declarat extrema Florin Ciubotariu.

Rezultatele etapei a III-a din play-out:

CSU Suceava – Universitatea Cluj 32-28

CSM Fagaras – Minaur Baia Mare 27-24

HC Buzau – CSM Bacau 31-25

In runda viitoare, CSU Suceava va primi joi seara, cu incepere de la ora 18.00, in sala “Dumitru Bernicu”, vizita celor de la CSM Fagaras.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Minaur Baia Mare 3 1 1 1 85-76 9
2. CSM Fagaras 3 2 0 1 68-64 9
3. HC Buzau 3 2 0 1 79-63 8
4. CSU Suceava 3 1 1 1 78-80 8
5. CSM Bacau 3 2 0 1 71-67 7
6. Universitatea Cluj 3 0 0 3 64-95 0

La finalul turneului play-out, primele doua clasate vor ramane in Liga Zimbrilor, ocupantele locurilor 3 si 4 vor ajunge la baraj, iar ultimele doua echipe vor retrograda in Divizia A.