CSU Suceava – Steaua: 60-40

Handbaliştii suceveni dispută în această perioadă ultimele jocuri de verificare înainte de reluarea Ligii Naţionale. În primul test de la sfarşitul acestei săptămâni, “studenţii” au întâlnit astăzi formaţia Steaua Bucureşti.

Universitatea Suceava s-a impus fără drept de apel în faţa steliştilor, scor 60-40, la capătul unui joc desfăşurat pe parcursul a 70 de minute. Prima repriză a fost neaşteptat de echilibrată, cele două formaţii mergând umăr la umăr până în minutul 28, când scorul era 19-19. Sucevenii aveau să intre la pauză în avantaj, după ce au marcat trei goluri consecutive, scor 22-19. Repriza secundă a ţinut 40 de minute şi a fost la discreţia echipei gazdă. Pe fondul apatiei din tabăra Stelei, Universitatea s-a distanţat treptat pe tabelă, iar in final şi-a asigurat o victorie categorică, scor 60-40.

CSU Suceava: Drăghici (6 intervenţii), Şelaru (5), Andrei (4) – Gavriloaia (7 goluri), Roşu (6), Ţuţu (6), Amihăesi (6), Ţigănaşu (6), Mitrea (5), Acatrinei (5), Pancu (5), Petrea (5), Besarab (4), Schroeder (3), Şoldănescu (2).

Echipa pregătita de Leonard Bibirig va continua sâmbătă seria jocurile de verificare. Handbalistii suceveni vor întâlni de la ora 11:00 vicecampiona HC Odorhei, iar de la ora 17:30 vor juca în compania Echipei Naţionale de tineret a României.