FOTO| CSU – Steaua: 24-29

CSU Suceava a suferit o noua infrangere in Liga Nationala, a 15-a de la startul actualei editii de campionat, dupa ce a pierdut astazi, in sala Liceului Sportiv, cu scorul de 24-29, in fata Stelei Bucuresti, in ultimul meci din cadrul etapei a XVIII-a.

Trupa lui Razvan Bernicu a facut o prima repriza execrabila. A fost “Jale” atat pe faza de atac, unde “studentii” s-au intrecut in greseli personale, cat si in aparare, unde gazdelor le-a lipsit agresivitatea. Astfel, timp de 30 de minute, “militarii” au facut instructie cu tinerii handbalisti suceveni. Pe fondul a doua eliminari dictate aproape simultan in tabara gazdelor, stelistii au luat un avans de patru goluri inca din primele zece minute, scor 6-2. Razvan Bernicu a solicitat imediat time-out, dar n-a reusit sa schimbe nimic in jocul elevilor sai, oaspetii dublandu-si ecartul pana in minutul 23, cand Juverdianu puncta de pe extrema pentru 13-5. Fara replica din partea gazdelor, echipa antrenata de Viorel Mazilu a transat soarta celor trei puncte pana la pauza, intrand la cabine cu un avans de zece goluri, scor 17-7.

“Studentii” au inceput mai bine repriza secunda, iar in primele cinci minute de la reluarea jocului au redus ecartul la opt lungimi, scor 11-19, in urma unui gol semnat de Sandu. Stelistii au refacut insa repede diferenta de zece reusite de la pauza si au pastrat-o pana la scorul de 17-27. Impinsi de la spate de publicul sucevean, jucatorii lui Razvan Bernicu au inceput sa reduca din handicap odata cu intrarea in ultimele zece minute. Mihai Sandu, cel mai bun marcator al gazdelor in partida de astazi a dat tonul, punctand pentru scorul 20-27. Burlacu a facut 22-28 din postura de pivot, iar Panait a inscris apoi de pe extrema pentru 23-28 in minutul 56. Tardiv insa pentru un rezultat pozitiv. CSU Suceava a cedat in final, in fata Stelei Bucuresti, cu scorul de 24-29 si a ramas pe ultimul loc al clasamentului.

CSU Suceava: V. Tcaciuc, Spiridon – Sandu (7 goluri), Bahan (4 goluri), Ciubotariu (3 goluri), Rosu (3 goluri), Burlacu (2 goluri), Petrea (1), Panait (1), Eros (1), Tarzioru (1), Letu (1), I. Tcaciuc, Dumitras si Lazurca. Antrenor: Razvan Bernicu.

bernicu laufceac

Razvan Bernicu (antrenor CSU): “Am facut probabil cel mai slab meci al nostru din actualul sezon, mai ales in prima repriza, cand am comis foarte multe greseli individuale de care adversarul a profitat din plin. Nu inteleg de ce nu am avut atitudinea din repriza a doua inca de la inceputul jocului. Am pierdut, dar conteaza si modul in care pierzi. Sper sa ne luam revansa in fata suporterilor la meciul cu Pandurii”.

Stefan Laufceac (portar Steaua): “Am facut o prima repriza foarte buna. A doua a fost ciudata, asta si din cauza arbitrilor care au stricat jocul. Vrea sa felicit echipa suceveana pentru modul in care a luptat. Are jucatori de perspectiva”.