CSU Suceava – Poli Iaşi: 48-31

Universitatea Suceava s-a impus cu scorul de 48-31 (22-16) în faţa Politehnicii Iaşi, într-un meci desfăşurat în sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava. Târzioru, Burlacu şi Sandu au fost principalii marcatori ai gazdelor, cu 29 de goluri înscrise împreună.

Jocul a fost echilibrat în primele zece minute, oaspeţii reuşind chiar să şi conducă o data, la scorul de 7-8. Sucevenii au trecut apoi la cârma jocului, iar în minutul 20 aveau deja un avans de cinci goluri, scor 14-9. Universitatea şi-a menţinut ritmul bun până la pauză, când conducea cu 22-16. La revenirea în teren, jucătorii conduşi de pe margine de antrenorul secund Andrei Spiridon au marcat în şase minute şapte goluri consecutive. Mai mult, sucevenii aveau să se distanţeze până în minutul 40 la 16 goluri diferenţă, scor 40-24. Gazdele au redus apoi din turaţie, jocul continuând sub semnul echilibrului. Chiar dacă în ultimele minute în teren au intrat şi jucători cu mai puţină experinţă, ca Stas, Matei şi Loik, Universitatea s-a impus în final de o manieră categorică, scor 48-31.

CSU Suceava: Spiridon, Ilii – Târzioru (10 goluri), Burlacu (10), Sandu (9), Petrea (5), Olariu (4), Roşu (2), Dumitraş (2), Gramatic (2), Aldica (2), Matei (1), Loik (1), Stas.