CSU Suceava- Pandurii: 32-24

Universitatea Suceava a mai castigat o lupta in cursa pentru un loc de cupa europeana. Echipa locala de handbal s-a impus astazi in fata formatiei Pandurii Tg.Jiu cu scorul de 32-24, intr-un meci contand pentru etapa a XVI-a a Ligii Nationale.

Antrenorul Leonard Bibirig a fost nevoit sa improvizeze destul de mult in partida cu gorjenii. Zvanciuc a jucat din primul minut ca inter stanga, Chirut s-a zbatut pe postul de pivot, iar Mitrea a coordonat jocul din centru in cateva randuri. In ciuda acestor schimbari, sucevenii au controlat autoritar partida cu Pandurii. Oaspetii au deschis scorul, Universitatea a restabilit egalitatea, iar in primul sfert de ora cele doua formatii au mers umar la umar. Jucatorii lui Leonard Bibirig au inceput sa ia avans in jumatatea a doua a primei reprize si au intrat la vestiare cu un avantaj de 5 goluri, scorul 13-8. Chiar daca gorjenii s-au apropiat la un momentdat la trei goluri, in minutul 45 Universitatea avea acelasi ecart ca la pauza, 21-16. Ultima parte a jocului a consemnat un tur de forta pentru suceveni, care s-au distantat la 9 goluri in minutul 55. Scorul final a fost 32-24, iar Universitatea a bifat a 11-a victorie din actuala stagiune.

CSU Suceava: Pralea, Andrei – Gavriloaia(7 goluri), Adomnicai 6, Mitrea 6, Acatrinei 5, Dediu 3, Zvanciuc 1, Ciubotariu 1, Bursuc 1, Soldanescu 1, Serban 1, Chirut, Rosu, Pancu.

Pandurii Tg. Jiu: Radulescu, Dragomir – Vukas(6 goluri), Truica 6, Florea 3, Mazilu 3, Ilies 2, Giotoiu 2, Enache 1, Paius 1, Sandru, Margineanu, Iacob.

Evolutia scorului: 1-1 (min. 5), 4-2 (min. 10), 6-5 (min. 15), 9-6 (min. 20), 11-8 (min. 25),13-8 (pauza), 13-10 (min.35), 16-12 (min. 40), 19-16 (min. 45), 24-17 (min. 50), 29-21 (min. 55), 32-24 (final).

In urmatoarea etapa Universitatea Suceava va intalni, in deplasare, Stiinta Bacau. Meciul este programat miercuri, de la ora 17:00.