FOTO | CSU – Minaur: 21-21

Punct mare obtinut de CSU Suceava in ultima etapa din turul Ligii Nationale de handbal masculin. Trupa lui Razvan Bernicu a reusit primul rezultat pozitiv in fata propriilor suporteri de la startul actualului sezon, dupa ce a remizat, scor 21-21, in compania celor de la Minaur Baia Mare, intr-un meci disputat astazi in sala LPS.

Baimarenii au inceput mai bine intalnirea, iar pe fondul interventiilor lui Irimus au luat un avans de trei goluri inca din primele zece minute de joc, la finalul carora tabela de marcaj indica scorul de 1-4, iar banca suceveana era nevoita sa solicite un prim time-out. La reluarea jocului, “studentii” s-au apropiat pentru o scurta durata la un singur gol, dar Irimus si-a reluat seria paradelor, iar in ofensiva, pana in minutul 18, colegii sai mareau avantajul oaspetilor la patru lungimi, scor 3-7. Doua minute mai tarziu au cedat si nervii in cele doua tabere, Aldica si Grasu primind direct cartonasul rosu pentru o iesire necontrolata in jumatatea suceveana. Cu trei aruncari de la 7 metri ratate pe parcursul primei reprize, gazdele n-au mai gasit insa forta sa se apropie pe tabela, pauza consemnand 11-7 pentru Minaur.

Handbalistii suceveni au iesit ceva mai decisi de la cabine, iar in debutul partii secunde au redus diferenta la doua reusite, dupa ce Eros modifica scorul la 9-11. Maramuresenii au replicat prompt si s-au distantat la cinci goluri in minutul 40, cand ex-universitarul Leordean marca de pe extrema pentru scorul de 11-16. In urmatoarea decada, jocul parea sa respecte intocmai calculele hartiei, mai ales ca Irimus blocase o noua aruncare de la 7 metri la scorul de 16-20. “Studentii” n-au renuntat insa la lupta, reusind sa reaprinda sperantele publicului sucevean in minutul 55, cand Sandu, cu o aeriana, si mai apoi Tarzioru, cu o trasor de la distanta, reduceau ecartul la un singur gol, scor 19-20. Baimarenii au cerut imediat time-out, iar la reluarea jocului au marcat. N-a fost insa de ajuns. Tarzioru a facut 20-21 cu un minut si jumatate inainte de final, portarul V. Tcaciuc a parat pe atacul oaspetilor, iar pe contre Eros a strecurat mingea pe langa Irimus pentru 21-21. La ultima faza, oaspetii au cautat cu disperare golul victoriei, dar reduta suceveana a rezistat, finalul regasindu-l pe portarul Tcaciuc cu mingea in mana.

Scor final 21-21 si handbalistii suceveni obtin un punct mare in fata celor de la Minaur Baia Mare dupa un meci in care au crezut in sansa lor pana in ultima clipa.

CS Universitar Suceava: Spiridon, V. Tcaciuc, Ilii – M. Sandu (5 goluri), Tarzioru (4 goluri), Eros (4 goluri), Dumitras (2 goluri), Burlacu (2 goluri), Petrea (1 gol), Lazurca (1 gol), Rugaci (1 gol), Negruseri (1 gol), I. Tcaciuc, Aldica si Olariu.

Rezultatele ultimei etape a turului:
CS Caras Severin – Potaissa Turda 23-38
Dinamo Bucuresti – HC Odorhei 32-28
Poli Timisoara – Pandurii Targu Jiu 25-28
CSU Suceava – Minaur Baia Mare 21-21
CSM Bucuresti – HCM Constanta (miercuri)
Steaua Bucuresti – Stiinta Bacau (4 decembrie)

12.    CSM Bucuresti    10    1    0    9    219-270    3p

CSU Suceava mai are programata o singura partida oficiala in acest an, pe data de 8 decembrie, in sala Liceului cu Program Sportiv, cu vicecampioana Stiinta Bacau.