CSU Suceava – HC Vaslui: 28-27

CSU Suceava a reusit a patra victorie in play-out pentru mentinerea in Liga Zimbrilor la handbal masculin, dupa ce s-a impus sambata dupa-amiaza, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la HC Vaslui, cu scorul de 28-27.

Trupa lui Adi Chirut a avut parte de un inceput perfect de meci, iar in minutul 5 conducea cu 3-0, in urma unui gol inscris de Cotinghiu. Oaspetii s-au apropiat la 5-4, dar universitarii au refacut ecartul din debutul meciului la jumatatea primei reprize, cand acelasi Cotinghiu puncta pentru scorul de 9-6 si obliga banca tehnica a vasluienilor sa solicite time-out. La reluarea jocului, oaspetii au redus din nou diferenta la 11-10, in urma unei aruncari de la 7 metri transformata de Gabi Bujor, dar gazdelor au replicat prompt, Ciubotariu ducand scorul la 14-10 in minutul 25. Pe fondul unor atacuri ratate ale sucevenilor, Vaslui s-a apropiat la doua goluri, iar la pauza s-a intrat cu 14-12.

In prima parte a reprizei secunde, gazdele au pastrat un avans constant de doua-trei goluri, asta pana in minutul 48, cand Gabi Bujor a restabilit egalitatea la 21-21 si l-a obligat pe Adi Chirut sa ceara time-out. Minutul de respiro nu a limpezit jocul universitarilor, oaspetii reusind sa se desprinda pana in minutul 51 la doua reusite, scor 23-25. Pe fondul unei duble eliminari dictate in tabara vasluiana, moment in care antrenorul Bodo Rudic a vrut sa-si retraga echipa de pe teren, CSU Suceava la egalat la situatia 25-25, iar cu 40 de secunde inainte de fluierul final a marcat golul victoriei prin Cotinghiu.

S-a terminat 28-27 in favoarea echipei lui Adi Chirut si Iulian Andrei, care si-au consolidat pozitia de lider in play-out inaintea ultimelor doua etape.

CSU Suceava a marcat in acest meci prin Tirzioru (8 goluri), Cotinghiu (6), Baican (4), Petrea (3), Sipka (2), Ciubotariu (2), Sandu (2) si Soldanescu (1).