FOTO| CSU Suceava – HC Odorhei: 28-29

CSU Suceava a pierdut la mare lupta, cu scorul de 28-29 (13-15), in fata celor de la HC Odorhei, intr-o partida disputata in aceasta seara, in sala Liceului cu Program Sportiv, in cadrul etapei a 3-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

In fata unor tribune arhipline, cele doua formatii au mers umar la umar in debutul intalnirii, tabela indicand egalitate dupa primele opt minute, scor 4-4. Talas, de pe semicerc, i-a desprins apoi pe harghiteni la trei goluri, ecart care avea sa se pastreze pana in minutul 14, cand Adi Chirut a cerut time-out la scorul de 6-9. La reluarea jocului, Baican a redus diferenta la un singur gol, scor 9-10, dar gazdele n-au fost lasate sa egaleze de arbitri, care au incins inutil spiritele dupa ce au anulat o reusita semnata de C. Bursuc. In minutul 25 la scorul de 11-12, a venit randul lui Vlad Caba sa ceara time-out, iar oaspetii au fost mai lucizi pe finalul reprizei, intrand la pauza cu un avantaj de 13-15.

csu-suceava-hc-odorhei-petrea

Trupa condusa de Adi Chirut a inceput cu mai mult nerv repriza secunda, s-a apropiat la 15-16, dar a avut o cadere inexplicabila intre minutele 33 si 42, interval in care HC Odorhei si-a marit avantajul la sapte goluri, dupa ce rusul Komogorov puncta pentru scorul de 16-23. Universitarii nu s-au resemnat insa, iar semnalul revenirii a venit din poarta, unde George Selaru a avut cateva interventii de exceptie prin care si-a ajutat colegii sa reduca diferenta la 23-27, ecart de patru goluri care avea sa se pastreze pana in minutul 57.

csu-suceava-chirut-1

Mai mult, cu 100 de secunde ramase de joc, sarbul Puljizovic puncta pentru 27-29, iar echipa harghiteana a intrat putin in panica. Au salvat-o insa tot arbitrii, care au inventat un fault in aparare in loc de fortare la urmatorul atac al oaspetilor. Cum ardelenii au finalizat pe langa, Adi Chirut a cerut time-out la intrarea in ultimul minut, dar nimeni din tabara suceveana nu si-a asumat rolul de puncheur. A facut-o Adi Tarzioru, cu sase secunde inainte de final, prea tarziu pentru a mai recupera mingea pentru un posibil gol egalizator.

arbitri

CSU Suceava – HC Odorhei s-a incheiat 28-29, cu suceveanul Cristi Bursuc eliminat si cu “fluierasii” craioveni Claudiu Gorina si Florin Melencu parasind sala intr-un cor de fluieraturi ale publicului, sub escorta fortelor de la ordine.

CSU Suceava: Selaru, C. Tcaciuc – Sipka (6 goluri), Mitrea (5), Tarzioru (5), Preda (3), Baican (3), Polocoser (2), Puljizovic (2), Petrea (1), C. Bursuc (1), Ciubotariu, I. Tcaciuc si Soldanescu. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

HC Odorhei: Da Rosa, Jokanovic – Komogorov (7 goluri), Mihalcea (7 goluri), Talas (4), Kuzmanoszki (3), Markez (3), Ojleksi (2), Peric (2), Kukoski (1), Fekete, Ghita, Csog, Szasz, Baranau, Onyejekwe. Antrenor: Vlad Caba.