CSU Suceava – HC Dobrogea Sud: 23-31

CSU Suceava a inceput returul Ligii Zimbrilor la handbal masculin cu o infrangere. Duminica, in prima etapa din partea secunda a campionatului, echipa antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a cedat in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la HC Dobrogea Sud Constanta, cu scorul de 23-31.

Venita in nordul Moldovei cu gandul sa-si ia revansa dupa infrangerea din tur, gruparea dobrogeana a condus ostilitatile inca din startul meciului, iar in minutul 20 avea un avans de patru goluri, scor 14-10. In ciuda time-out-ului solicitat de Adi Chirut, universitarii s-au intrecut in ratari si pase gresite pe finalul primei reprize, oaspetii intrand la pauza cu un avantaj de 18-13.

Formatia suceveana a inceput repriza secunda cu antrenorul Iulian Andrei intre buturi, iar pe fondul interventiilor sale, aplaudate la scena deschisa de public, gazdele s-au apropiat la trei goluri in minutul 40, scor 20-23. Universitarii s-au precipitat insa pe faza ofensiva in ultimul sfert de ora, iar constantenii au profitat din plin si s-au distantat pana la fluierul final la 31-23.

8. Dunarea Calarasi 14 7 1 6 357-368 22
9. Minaur Baia Mare 14 5 0 9 347-368 15
10. CSU Suceava 14 4 1 9 371-401 13
11. HC Vaslui 14 4 0 10 350-407 12
12. CSM Focsani 14 3 1 10 332-367 10
13. CSM Fagaras 14 3 1 10 354-401 10
14. Politehnica Iasi 14 1 1 12 374-449 4

In ultima etapa programata in acest an, CSU Suceava va primi miercuri, de la ora 18.00, in sala “Dumitru Bernicu”, replica liderului la zi, Steaua Bucuresti.