CSU Suceava – GSIP Moreni: 64-30

CSU Suceava - Moreni 1

CSU Suceava si GSIP Moreni au oferit un meci cu peste 90 de goluri in deschiderea penultimei etape din Divizia A la handbal masculin. Aflata la ultima aparitie stagionala in sala Liceului cu Program Sportiv, trupa condusa de Adrian Chirut a avut parte marti doar de un antrenament cu public in fata penultimei clasate in Seria A, pe care au surclasat-o cu 64-30, atat de tare incat arbitrii n-au mai avut spatiu pentru notarea golurilor pe foaia de joc.

Chiar daca au avut trei jucatori de baza in formula de start, Petrea, Cristi Bursuc si Baican, universitarii au defilat in fata dambovitenilor, luand un avans de 10-3 inca din primele sapte minute de joc. Fara o replica pe masura din partea juniorilor de la Moreni, CSU a continuat sa marcheze la minut si a intrat la pauza cu un avantaj de 31-18. In repriza secunda, formatia suceveana a rotunjit ecartul de pe tabela de marcaj. Aldica a dus scorul de 40-20, iar Cristi Bursuc a inscris pentru 50-25, in minutul 47. Cu Rares Bursuc in postura de principal marcator, coordonatorul sucevenilor avand 12 reusite personale in partida de ieri, universitarii s-au impus in final cu un categoric 64-30, un rezultat de palmares dar needificator in perspectiva barajului de promovare.

CSU Suceava: Manea, C. Tcaciuc – Alexa (12 goluri), Petrea (9 goluri), Olariu (7), Aldica (7), C. Bursuc (5), Preda (5), R. Bursuc (5), Baican (5), Costea (4), G. Oprea (3), Velea (2), I. Tcaciuc si Burlacu. Antrenor: Adrian Chirut.

GSIP Moreni: Enculescu – Dorobantu (6 goluri), Hangiu (5 goluri), David (5 goluri), Ciochinda (4 goluri), Rizea (4), Vl. Vasile (3), Eftimie (2) si Ganea (1).

Autor a 5 goluri in partida de marti, pivotul Bogdan Baican este deja cu gandul la barajul pentru promovare, acolo unde ar prefera ca CSU Suceava sa joace in grupa cu CSM Focsani. “Acest meci cu Moreni a fost doar un antrenament pentru noi. Trebuie sa tragem tare in pregatiri in aceste doua-trei saptamani pe care le mai avem pana la baraj si sa incercam sa ne indeplinim obiectivul. E un lupta stansa acolo in play-out-ul Ligii Nationale, dar am prefera ca la baraj sa intalnim pe CSM Focsani, o echipa accesibila pe care am mai intalnit-o in amicale. Baia Mare ar fi de evitat, chiar daca are ceva probleme financiare”, a spus Baican.

La barajul de promovare in Liga Nationala, CSU Suceava va intalni ocupanta locului 2 din seria de vest a Diviziei A si o echipa din Liga Nationala – ocupanta locului 11 sau 12 – ce va fi stabilita prin tragere la sorti pe 23 mai.