CSU Suceava – CSU Galați: 32-20

CSU Suceava și-a asigurat și din punct de vedere matematic prezența la turneul semifinal, după ce s-a impus sâmbătă seara, în sala “Dumitru Bernicu”, în fața celor de la CSU Galați, cu scorul de 32-20, într-un meci din cadrul etapei a XV-a din sezonul regulat al Diviziei A la handbal masculin.

Trupa antrenată de Adi Chiruț si Iulian Andrei s-a desprins repede pe tabelă la 7-3 și a intrat la pauză cu un avantaj de cinci goluri, scor 17-12. În repriza secundă, Loic a rotunjit diferența la 25-15, în minutul 43, pentru ca fluierul final să consemneze o victorie facilă a sucevenilor, scor 32-20.

CSU Suceava: Duman, Iulian – Furak (8 goluri), Kobzii (5), Loic (4), Popia (3), Roșu (3), Mihalcea (2), Cozorici (2), Oancea (2), Leordean (1), Alupoaie (1), Manjic (1), Tofănel, Lupu si Barb.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. CSU Suceava 12 10 1 1 437-237 31
2. CSM Botosani 12 10 1 1 423-306 31
3. CSU Galati 12 5 0 7 403-319 15
4. Politehnica Iasi 12 4 0 8 333-351 12
5. CSU Targoviste 12 0 0 12 213-606 0

În următorul meci, programat peste două săptămâni, CSU Suceava va primi vizita celor de la Politehnica Iași.