CSU Suceava – CSM Satu Mare: 37-21

CSU Suceava facut spectacol la revenirea in sala Liceului Sportiv. Echipa antrenata de Adrian Chirut s-a impus azi, in fata celor de la CSM Satu Mare, cu scorul de 37-21, intr-un meci contand pentru etapa a X-a a Ligii Nationale.

Cu tribunele arhipline in spate, universitarii au inceput in forta confruntarea cu penultima clasata, iar pana la jumatatea primei reprize s-au desprins la patru goluri pe tabela de marcaj, dupa ce Preda puncta pentru scorul de 9-5.

Cu portarul Selaru in zi de gratie si cu o extrema dreapta, Ciubotariu, letala pe contraatac, gazdele au intrat la pauza cu un avantaj de opt goluri, scor 19-11.

handbal-suceava-satu-mare-ciubotariu

In debutul partii secunde, Selaru a inchis din nou poarta, vreme de sase minute, iar colegii sai din ofensiva au majorat diferenta la 25-11, in urma unui contratac purtat de Preda. In ciuda celor doua time-out-uri disperate solicitate de banca tehnica a ardelenilor, echipa suceveana si-a continuat galopul de sanatate, astfel ca, in minutul 44, Adi Tirzioru a dus scorul la 34-16, aceasta fiind si cea mai mare diferenta inregistrata astazi intre cele doua combatante.

CSU Suceava – CSM Satu Mare s-a terminat 37-21, iar universitarii bifeaza cea mai categorica victorie din actualul sezon si urca pe locul 7 in Liga Nationala.

CSU Suceava: Selaru, C. Tcaciuc – Ciubotariu (9 goluri), Burlacu (6 goluri), Sipka (4 goluri), Preda (4 goluri), Tirzioru (3 goluri), Puljizovic (3 goluri), Olariu (2 goluri), Petrea (2 goluri), Costea (2 goluri), Baican (2), C. Bursuc, I. Tcaciuc, Polocoser si Soldanescu. Antrenori: Adrian Chirut si Iulian Andrei.

CSM Satu Mare: Cioroiu, Orban – Lazic (10 goluri), Olah (5 goluri), Munea (3 goluri), Rogoz (1 gol), Morar (1 gol), Craciun (1 gol), Mates, Bejinariu, Suciu, Avramescu, Dinescu, Stan, Ungar. Antrenor: Iulian Varady si Albert Kibedi.