CSU Suceava a retrogradat matematic în Divizia A

CSU Suceava a retrogradat din Liga Zimbrilor dupa trei sezoane petrecute pe prima scena a handbalului masculin romanesc. Echipa antrenata de Adrian Chirut si-a semnat sentinta definitiva odata cu infrangerea, scor 23-25, suferita duminica seara, pe terenul celor de la CSM Fagaras.

Aflati in fata unui meci de totul sau nimic, universitarii au tinut ritmul cu gazdele in primul sfert de ora, la finalul caruia tabela indica 6-5. Oaspetii s-au intrecut apoi in ratari, iar brasovenii s-au desprins pe finalul primei reprize, intrand la pauza cu un avantaj de sase goluri: 15-9. Sucevenii au incercat sa revina in repriza secunda, reusind sa se apropie la trei lungimi in minutul 45, cand Mihai Sandu puncta pentru scorul de 20-17. Costea a redus diferenta la un singur gol in minutul 57, la 23-22, dar ardelenii au gestionat perfect ultimele minute, castigand in final cu scorul de 25-23.

CSU Suceava: Andrei, Erhan – Costea (6 goluri), Olariu (4), Sandu (3), Burlacu (2), Petrea (2), Baican (2), Adomnicai (1), Tirzioru (1), Ionescu (1), Lakovic (1), Golubovic, Ciubotariu, Dragnea si Sodanescu.

Rezultatele penultimei etape din play-out:

CSM Bacau – Universitatea Cluj 35-30

HC Buzau – Minaur Baia Mare 37-29

CSM Fagaras – CSU Suceava 25-23

Echipa M V E I Gol Pct.
1. CSM Bacau 9 7 0 2 242-210 22
2. Minaur Baia Mare 9 5 1 3 249-228 21
3. HC Buzau 9 6 0 3 243-216 20
4. CSM Fagaras 9 5 0 4 218-209 18
5. CSU Suceava 9 3 1 5 221-239 14
6. Universitatea Cluj 9 0 0 9 205-276 0

In ultima etapa din play-out, CSU Suceava va primi miercuri, de la ora 17.00, in sala “Dumitru Bernicu”, vizita celor de la HC Buzau.