CSU Suceava a ieșit neînvinsă din dubla amicală cu liderul CSA Steaua București

CSU Suceava a iesit neinvinsa din cele doua meciuri amicale disputate la mijlocul acestei saptamani pe terenul liderului Ligii Zimbrilor, CSA Steaua.

In primul joc, programat miercuri seara in sala din Chiajna, cele doua formatii au incheiat la egalitate, scor 34-34, dupa ce formatia antrenata de Adi Chirut si Iulian Andrei a remontat un handicap de trei goluri avut la pauza, 14-17.

Formatia suceveana a avut o prestatie si mai solida in cel de-al doilea meci, disputat joi, cand universitarii s-au impus in fata echipei bucurestene cu scorul de 30-27, dupa ce la pauza aveau un avantaj de sapte goluri, 19-12.

Am facut doua jocuri bune in compania unui adversar tare. Ma bucur ca am crescut de la meci la meci in aceasta perioada de pregatire de iarna. Mai avem de lucrat, dar se vede ca suntem pe drumul cel bun. Important este ca, excepandu-l pe Cristi Tcaciuc, am reusit sa rulam intreg lotul de jucatori, ca nu au mai aparut accidentari si ca abordam cu un moral bun partea a doua a campionatului”, a declarat antrenorul Adi Chirut.

Formatia suceveana a incheiat seria meciurilor de verificare din aceasta iarna cu un bilant pozitiv, victorii, un rezultat de egalitate si o infrangere: 41-29 cu Universitatea Cluj, 34-26 cu Stiinta Municipal Bacau, 30-27 cu Steaua Bucuresti, 34-34 cu Steaua Bucuresti, respectiv 25-37 cu Potaissa Turda.

In primul meci oficial din acest an, CSU Suceava va evolua miercuri seara, de la ora 17.30, in direct la TVR, pe terenul celor de la CSM Bucuresti.