CSU, prima victorie acasă

16 etape de campionat. Atat au avut de asteptat suporterii suceveni pentru a se putea bucura de prima victorie pe teren propriu a echipei locale de handbal in actualul sezon al Ligii Nationale. CSU a spart in cele din urma gheata in sala LPS, dupa ce s-a impus astazi, cu scorul de 24-19, in fata celor de la CS Caras Severin.

Contraatacul a fost principala arma de gol a celor doua formatii in primele zece minute de la fluierul de start, la finalul carora tabela arata egalitate, scor 4-4. Veniti in nordul Moldovei cu gandul de a-si lua revansa dupa esecul din meciul tur, resitenii au preluat apoi conducerea, iar pana in minutul 21 au pus un avans de trei goluri, dupa ce Stan puncta sub amenintarea jocului pasiv pentru 9-6. Trupa antrenata de Razvan Bernicu a replicat pe finalul primei reprize, reusind sa restabileasca egalitatea la 10-10, dupa ce Florin Ciubotariu marca in poarta fostei sale echipe la un atac purtat in inferioritate numerica de suceveni. Oaspetii au inscris insa la ultima faza si au intrat la pauza cu un avantaj minin, scor 11-10.

Echipa antrenata de Aihan Omer a fost mai concentrata in debutul reprizei secunde, iar in primul minut si jumatate de la reluarea jocului s-a desprins din nou la trei goluri, dupa ce Marta puncta de pe extrema pentru 14-11. Gazdele si-a regasit insa repede ritmul de joc, iar pe fondul unei aparari mult mai agresive si a unui contraatac devastator, au rasturnat situatia de pe tabela in favoarea lor in minutul 35, cand acelasi Ciubotariu marca pentru 15-14 si obliga banca tehnica banateana sa solicite time-out. „Turcul” n-a reusit sa schimbe insa nimic in jocul echipei sale, astfel ca “studentii” au dus scorul la 18-15 pana in minutul 44, cand Bahan il surprindea pe veteranul Ionescu cu o aruncare de la sold. Sustinuti din poarta de paradele nou-intratului Vasile Tcaciuc, iar din tribune de o galerie suceveana parca mai activa ca niciodata, “studentii” au gestionat perfect avantajul, iar in final s-au impus la o diferenta de cinci goluri, scor 24-19, bifand astfel primul succes pe teren propriu dupa o seceta de aproape zece luni de zile.

CSU Suceava: Spiridon, Ilii, V. Tcaciuc – Ciubotariu (7 goluri), Sandu (7 goluri), Bahan (4 goluri), Nenita (2 goluri), Panait (2 goluri), Burlacu (un gol), Eros (un gol), Lazurca, Tarzioru, Dumitras, I. Tcaciuc si Petrea. Antrenor: Razvan Bernicu.

csu galerie suporteri deduRezultatele etapei a XVI-a:
HCM Constanta – Potaissa Turda 30-23
Pandurii Targu Jiu – Stiinta Bacau 33-23
CSM Bucuresti – Politehnica Timisoara 32-28
Minaur Baia Mare – HC Odorhei 34-29
CSU Suceava – CS Caras Severin 24-19
Steaua Bucuresti – Dinamo Bucuresti (luni)

* echipa penalizata cu 1 punct.

In urmatoarea etapa, CSU Suceava va evolua, duminica, pe terenul celor de la Dinamo Bucuresti, intr-un meci programat de la ora 11.30, in direct la Digi Sport.