CSU, infuzie de moral

Infuzie de moral pentru Universitatea Suceava inaintea returului cu Strovolos din optimile Cupei Challenge. Echipa antrenata de Razvan Bernicu a castigat in aceasta seara, cu scorul de 29-24 (14-15), pe terenul celor de la Csm Ploiesti, intr-un meci contand pentru etapa a 15-a a Ligii Nationale de handbal masculin.

Amenintata de spectrul retrogradarii, formatia prahoveana a inceput mai bine intalnirea gazduita de sala din Strejnic, iar pe fondul unui joc exact pe faza defensiva, gazdele au luat un avans de doua goluri pana in minutul 7, cand noua achizitie Dinescu puncta pentru scorul de 4-2. “Studentii” au replicat imediat cu o sarja de trei reusite consecutive si au preluat conducerea in minutul 10, la capatul unui contraatac finalizat cu succes de catre Mitrea. In urmatoarea decada, cele doua echipe au mers umar la umar, echilibrul de pe tabela fiind rupt odata cu intrarea lui Cantec, a carui goluri a desprins echipa suceveana in doua randuri la scorurile de 9-11 si 10-12. Finalul primei reprize a apartinut insa ploiestenilor, care au beneficiat de trei aruncari de la 7 metri, au fructificat doua si au intrat la pauza cu un avantaj minim pe tabela, scor 15-14.

Gazdele au inceput la fel de bine si partea secunda, dar s-au taiat repede, Universitatea reusind sa preia conducerea la doua lungimi, in minutul 41, cand Chirut a profitat de o parada a portarului Selaru si a inscris pentru 19-17 in favoarea sucevenilor. In ciuda timpului de odihna solicitat de tabara prahoveana chiar la jumatatea reprizei, echipa antrenata de Razvan Bernicu s-a desprins la trei goluri in minutul 53, dupa ce Gavriloaia, cel mai bun marcator al oaspetilor in partida de azi, a punctat pentru scorul de 25-22. In ultimele minute, ploiestenii n-au mai avut forta sa revina, “studentii” castigand in final la o diferenta de cinci goluri.

Scor final 29-24 si Universitatea Suceava se apropie la un singur punct de locul 4 al Ligii Nationale, ocupat in prezent de catre HC Odorhei si isi asigura totodata un moral excelent inaintea meciului de foc pe care il are de disputat sambata seara, la Nicosia, in fata cipriotilor de la Spe Strovolos, in optimile Cupei Challenge.

Universitatea Suceava: Selaru, Stanescu – Gavriloaia (6 goluri), Acatrinei (5 goluri), Chirut (4), Mitrea (4), Rosu (3), Bursuc (2), Cantec (2), Soldanescu (1), Amihaesi (1), Dumitras (1). Antrenor: Razvan Bernicu.