CSU II Suceava – CSM Botoșani: 28-23

CSU II Suceava a obtinut a cincea victorie stagionala in Divizia A la handbal masculin, dupa ce s-a impus sambata, in sala “Dumitru Bernicu”, in fata celor de la CSM Botosani, cu scorul de 28-23 (14-9), intr-un meci din etapa a IX-a.

Dupa un inceput poticnit de meci, in care a fost condusa cu 2-4, trupa antrenata de Ioan Tcaciuc a egalat situatia la jumatatea primei reprize, iar pana in minutul 24 s-a distantat la sase goluri, dupa ce Oancea marca pentru scorul de 12-6. Botosanenii au echilibrat jocul pana la pauza, iar gazdele au intrat la cabine cu un avans de cinci goluri, 14-9, scor stabilit de Cosmin Lupu.

Echipa suceveana a continuat jocul bun in partea secunda, iar pe fondul paradelor lui Duman si Mihaescu s-a distantat si la noua goluri pe tabela, ecart consemnat in minutul 48, cand Alupoaie, cel mai bun marcator din partida de sambata, ducea scorul la 25-16. Oaspetii au mai redus din diferenta in ultimele sapte minute de joc, fluierul final consemnand 28-23 pentru CSU II.

CSU II Suceava: Duman, Mihaescu – Alupoaie (7 goluri), Lupu (5 goluri), Lazurca (4 goluri), Oancea (4 goluri), Cozorici (3), Bejinariu (2), Jitareanu (2), Tofanel (1), Oarga, Ivan, Fedic, Burac si Rosu. Antrenor: Ioan Tcaciuc.

6. CSM Botosani 9 1 1 7 235-282 4

Trupa antrenata de Ioan Tcaciuc va încheia returul I si meciurile pe acest an, joi, de la ora 13.00, pe terenul celor de la CSU Brasov.