CSU II – Stiinta II: 34-33

Universitatea II si-a pastrat fotoliul de lider in prima serie a Diviziei A1 la handbal masculin, dupa ce s-a impus, cu scorul 34-33 (13-15), in fata celor de la Stiinta II Bacau, intr-un meci desfasurat, ieri, in sala LPS si care a contat pentru etapa a XVII-a din actualul sezon. Revenita pe teren dupa o pauza de doua saptamani, trupa condusa de Razvan Bernicu a condus ostilitatile in primul sfert de ora al jocului, cand s-a distantat si la patru goluri pe tabela de marcaj, scor 10-6. Gazdele au redus insa treptat turatia motoarelor, fiind mai intai egalate in minutul 26, scor 13-13, pentru ca pana la pauza bacauanii sa treaca in avantaj, scor 13-15.

Cu o extrema Alin Rosu in mare pofta de gol, formatia suceveana a rasturnat situatia de pe tabela odata cu startul reprizei secunde. Astfel, “studentii” au restabilit egalitatea in minutul 39, pentru ca, pana la intrarea in ultimele cinci minute ale intalnirii sa se distanteze la scorul 32-27. Spre sfarsitul meciului, Razvan Bernicu a preferat sa ruleze intreg lotul de jucatori, context in care, oaspetii s-au apropiat pana la fluierul final la o singura reusita, scor 34-33, inutil insa pentru a deturna soarta celor doua puncte.

Reusitele echipei sucevene in partida de ieri au fost semnate de: Rosu (10 goluri), Bahan (6 – goluri), Dumitras (6 – goluri), Zvanciuc (4 – goluri), Tarzioru (2), Vele (2), Tiganasu (2), Tosa (1) si Burlacu (1).

Tehnicianul Razvan Bernicu a precizat ca Universitatea II are toate sansele sa castige intalnirea cu Stiinta II Bacau la “masa verde”, avand in vedere ca oaspetii au folosit din nou mai multi jucatori sub varsta impusa de regulament. “Nu ne-a interesat neaparat rezultatul si nici daca acesta va fi decis la masa verde. Importat este ca am facut un meci bun. Puteam castiga si la o diferenta mai mare, daca eram ceva mai atenti pe final, atunci cand s-a vazut poate si lipsa noastra de experienta”, a declarat Razvan Bernicu.

In celelalte doua jocuri ale rundei de sambata, Politehnica Iasi a castigat, cu scorul de 25-21, in fata celor de la CSM Focsani, in timp ce HC Vaslui a surclasat, cu scorul de 40-24, pe LPS Piatra Neamt.

1. CSU II Suceava 14 10 0 4 418-385 20p
2. HC Vaslui 15 9 1 5 412-382 19p
3. Politehnica Iasi 15 9 1 5 397-379 19p
4. Universitatea Galati 14 8 1 5 368-310 17p
5. CSM Focsani 14 6 3 5 328-308 15p
6. LPS Piatra Neamt 15 4 0 11 351-339 8p
7. Stiinta II Bacau 15 2 0 13 171-248 -6p

In runda urmatoare, Universitatea II Suceava se va deplasa, sambata, in fieful codasei LPS Piatra Neamt.