CSU II – CSM Focşani: 33-21

Universitatea II a bifat a treia victorie consecutiva in retur, dupa ce s-a impus astazi, pe teren propriu, cu scorul de 33-21 (18-8), in fata celor de la Csm Focsani, intr-un joc contand pentru etapa a 17-a a Diviziei A.

Trupa lui Razvan Bernicu a facut legea pe teren inca din debutul jocului, reusind sa se distanteze la cinci goluri dupa primul sfert de ora, scor 9-4. Cu o defensiva imbatabila pret de sapte minute, gazdele si-au marit ecartul spre finalul primei reprize, formatia suceveana intrand la pauza cu un avans de zece lungimi, 18-8.

Debutul partii secunde s-a desfasurat intr-un singur sens, iar pe fondul reusitelor semnate de Vele, autor a 12 goluri pe parcursul partidei de azi, Universitatea II s-a desprins in primele zece minute de la reluarea jocului la scorul de 25-11. Desi vrancenii au reusit sa reduca handicapul de pe tabela in urma unei sarje de cinci goluri consecutive, gazdele au gestionat perfect ultima decada a jocului, castigand in final cu 33-21.

Universitatea II Suceava: Nedelcu, Draghici – Vele (12 goluri), Tiganasu (6 goluri), Tarzioru (5 goluri), Sandu (5 goluri), Burlacu (2 goluri), Serban (2 goluri), Cadar (1 gol), Smeu si Besliu. Antrenor: Razvan Bernicu.

1. Csm Bacau 15 14 0 1 519-360 28p
2. HC Vaslui 16 14 0 2 503-400 28p
3. Csu II Suceava 15 10 1 4 523-439 21p

Ramasa pe ultima treapta a podiumului in clasamentul seriei, Universitatea II va sta in runda viitoare, urmand sa revina pe teren pe 11 martie, cand va primi vizita unei pretendente la promovare, HC Vaslui.