CSU – Caraş Severin: 27-26

Universitatea a ramas pe podium in clasamentul Ligii Nationale, dupa ce s-a impus astazi, pe teren propriu, cu scorul de 27-26, in fata celor de la HC Caras Severin, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul 17.

Poposita la Suceava dupa chixul dat in Cupa Challenge, gruparea banateana a inceput mai bine intalnirea, iar pe fondul greselilor de pasare comise de gazde, formatia pregatita de Aihan Omer s-a distantat in primele zece minute o diferenta de trei goluri, scor 7-4. In ciuda unei aparari extrem de dura a oaspetilor, trupa pregatita de Leonard Bibirig a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj in minutul 19, cand Soldanescu a marcat pe contraatac pentru scorul de 10-10 si a impins banca tehnica resiteana sa ceara un prim timp de odihna. Miscarea tactica a banatenilor a functionat, astfel ca in urmatoarele trei minute de la reluarea jocului, Ciubotariu si compania reusesc sa se desprinda la trei lungimi, scor 14-11, moment in care a venit randul lui Leonard Bibirig sa arunce cartonasul verde pe masa oficiala, solicitand time-out. Resuscitati in minutul de pauza, “studentii” au restabilit egalitatea in minutul 25, scor 14-14, iar pana la finalul reprizei cele doua formatii au mers umar la umar, pauza consemnand egalitate pe tabela de marcaj, scor 16-16.

HC Caras Severin a iesit ceva mai decisa de la vestiare, iar pe fondul paradelor lui Ionescu si a unei sarje de trei goluri consecutive, oaspetii au luat un avantaj de doua goluri in minutul 36, scor 19-17. Ajutata de reusitele lui Petrea, autor a noua goluri in partida de astazi, si de ratarile sucevenilor, care au luat realmente la tinta barele portii adverse, gruparea resiteana si-a marit ecartul la trei lungimi, scor 23-20.

Universitatea nu a predat insa armele, iar pe fondul interventiilor portarului Selaru, gazdele au reusit sa anuleze diferenta in minutul 51, cand Cantec a punctat pentru scorul de 25-25, cu un trasor de la distanta. Mai mult, peste alte patru minute, “studentii” au trecut in avantaj, dupa ce nou-intratul Pancu a inscris pentru 26-25 in urma unui contraatac fulgerator purtat pe partea dreapta. La urmatoarea faza au cedat si nervii in tabara oaspetilor. Rohozneanu a marcat sub amenintarea pasivului, brigada bucuresteana Costin / Vicea a anulat golul si Aihan Omer si-a chemat elevii la marginea terenului. Dupa cateva minute de circ ieftin pus in scena de antrenorul resitenilor, acesta a fost trimis in tribuna intr-un cor de huiduieli ale publicului.

Desi au ramas in inferioritate numerica, odata cu intrarea in ultimele doua minute ale jocului, gazdele s-au desprins la doua reusite gratie golului lui Tutu, care a facut o pirueta pe langa aparatorii adversi si a inscris pentru 27-25. Zarurile nu erau insa aruncate, banatenii izbutind sa se apropie la un singur gol cu 35 de secunde ramase pana la fluierul final, in urma unei aruncari de la 7 metri. Precedate de un time-out cerut de Leonard Bibirig, ultimele 20 de secunde au consemnat un joc de posesie al echipei sucevene, care avea sa se impuna in cele din urma cu scorul de 27-26, bifand astfel a saptea victorie consecutiva in Liga Nationala.

Universitatea Suceava: Selaru, Andrei – Acatrinei (5 goluri), Tutu (4 goluri), Amihaeisei (3), Soldanescu (3), Cantec (3), Mitrea (3), Rosu (2), Pancu (2), Gavriloaia (1), Schroeder (1), Petrea, Besarab, Serban, Tiganasu.

HC Caras Severin: Ionescu, Antonaru – Petrea (9 goluri), Vaidasigan (5 goluri), Paraianu (5), Ciubotariu (3), Marta (2), Tucanu (1), Rohozneanu (1), Cuciula, Parvan, Grigoras, R. Czari, Grozavescu, Eros, Popovici.

Dinamo Calarasi – HC Odorhei 31-27
Hcm Constanta – “U” Transilvania Cluj (miercuri)

7. Pandurii Targu Jiu 17 8 2 7 498-501 18p

Ajunsa la o cota de zece victorii in actuala editie de campionat, Universitatea va evolua in runda viitoare pe terenul vicecampioanei HC Odorhei, intr-un meci programat vineri, de la orele 19.00, in direct la Digi Sport.