CSU Arad – CSM Bucovina Suceava: 21-19

CSM Bucovina Suceava a ramas fara victorie in actualul sezon al Diviziei Nationale de rugby si dupa disputarea etapei a VI-a. Echipa condusa de Marius Coltuneac a suferit a cincea infrangere stagionala, dupa ce a pierdut la ultima faza, scor 19-21, meciul disputat sambata, pe terenul celor de la CSUAV Arad.

Gazdele au condus la pauza cu scorul de 7-0, dar gruparea suceveana a redus din diferenta in debutul reprizei secunde, printr-un eseu marcat de Constantin Varvaroi. CSU Arad s-a distantat apoi la 18-5, dar oaspetii au intors scorul prin doua incercari reusite de Tolos si Dumitru Stefaroi, ultimul reusind sa le transforme pe amandoua pentru 18-19. CSM Bucovina a plecat insa invinsa de la Sannicolau in conditiile in care, in minutul 81, aradenii au beneficiat de o lovitura de pedeapsa, din care Szucs a adus victoria gazdelor, scor final 21-19.

In urma acestui rezultat, din campioana sezonului trecut, formatia suceveana a ajuns ultima in ierarhia Diviziei Nationale, cu trei puncte in cinci meciuri.

8. Bucovina Suceava 5 0 0 5 95-144 3

In urmatoarea runda de campionat, CSM Bucovina Suceava va primi duminica, de la ora 13.00, pe terenul Unirea, vizita celor de la RCM Galati.