Cupa Romaniei Railex a ajuns la Liteni. Dupa o asteptare de 25 de ani. Trupa antrenata de Demis Maranda a castigat faza judeteana a competitiei, dupa ce s-a impus duminica, pe stadionul Areni, in fata Somuzului Falticeni, cu 2-0.

Disputata in fata a aproape 1.500 de spectatori, finala a inceput cu echipa falticeneana in ofensiva, dar Julei, dintr-o lovitura libera de la 25 de metri, si Luchian, cu un sut din interiorul careului, nu l-au putut invinge pe G. Niga. Viitorul Liteni a echilibrat disputa dupa jumatatea primei reprize, cand a avut doua ocazii de gol prin Rascu si Apostol, la ambele faze mingea fiind blocata de C. Pascal. Deschiderea scorului a venit in minutul 52, cand Dutica a fost faultat in interiorul careului, centralul Silviu Iftode a dictat prompt penalty, iar Rascu a inscris de la 11 metri.  Somuzul a alergat apoi dupa egalare, dar s-a lovit de defensiva condusa de veteranul Claudiu Velescu, astfel ca singura ocazie mai clara a falticenenilor s-a ivit in minutul 75, cand Ovidiu Bosancu a sutat putin pe langa vinclu. Echipa din Liteni a apucat cupa cu doua maini in minutul 82, cand A. Apostol a inscris cu un sut deviat pentru scorul de 2-0.

Viitorul Liteni: G. Niga – Leuciuc, Fl. Ailenei, Velescu, Dutica, D. Cristescu, Maftei, A. Apostol, Rascu, A. Duman, Bijec. Antrenor: Demis Maranda. Au mai intrat: Duceac, Ghiciusca si Fomin.

Somuz Falticeni: C. Pascal – Julei, Sandru, Kuruc, Zama, Ov. Bosancu, Bandi, Obreja, Neagoe, Luchian, Padovei. Antrenor: Radu Anania. Au mai intrat: Nechitoaia, Lelcu, Lutac si M. Simion.

La festivitatea de premiere, ambasadorul competitiei, fostul international Dorin Goian, l-a desemnat pe fundasul Claudiu Velescu (Viitorul Liteni) drept MVP-ul finalei, iar Viitorul Liteni si-a primit trofeul chiar din partea patronului firmei Railex, Ilie Lahman. Viitorul si-a castigat dreptul de evolua in primul tur din faza nationala a Cupei Romaniei, programat pe 1 august.