CSMU Suceava- CSM Bucuresti: 0-3

CSMU Suceava a inregistrat ieri a doua infrangere consecutiva de la startul noului sezon, dupa ce a cedat cu scorul de 0-3, in fata formatiei CSM Bucuresti, in duelul nou-promovatelor in Divizia A1 la volei masculin.

Aflata la primul meci in fata propriilor suporteri de la revenirea pe prima scena, echipa antrenata de Victor Pancu a inceput anevoios jocul din sala LPS, oaspetii luand un avans de patru puncte dupa primele schimburi de mingi, scor 5-1. Beneficind de un plus de experienta, bucurestenii s-au distantat treptat la noua puncte, scor 20-11, pentru ca in final sa-si adjudece primul set cu scorul de 25-18.

Scenariul s-a repetat in setul secund, unul in care CSM Bucuresti s-a distantat la inceput la patru puncte, scor 4-8. Incurajati de cei aproximativ 300 de suporteri aflati in tribune, voleibalistii suceveni au revenit in joc, restabilind egalitatea la 8-8, dupa un punct semnat de Sasu. Desi la un moment dat a luat un avans de doua lungimi, scor 19-17, trupa lui Victor Pancu a pierdut cel de-al doilea set in prelungiri, scor 24-26.

Cu moralul la pamant dupa sansa irosita in setul doi, suceveanii au rezistat in ultima parte doar pana la scorul de 7-7, Din acel moment, bucurestenii au pus stapanire pe meci, iar pe fondul numeroaselor servicii ratate de gazde sii-au adjudecat si cel de-al treilea set cu scorul de 25-18, inchizand tabela la 3-0.

CSMU Suceava: Sasu, Hutuleac, Olteanu, Ursachi, Giurca, Pietraru, Orasanu si Bocancea.

La finalul partidei de ieri, Lucian Hutuleac a declarat ca valoarea bucurestenilor si-a spus in cele din urma cuvantul, chiar daca sucevenii s-au simtit in unele momente dezavantajati de maniera de arbitraj.

Valoarea si-a spus cuvântul în acest joc. Am avut sansa sa câstigam al doilea set, dar lipsa experientei si decizile arbitrilor ne-au împiedicat sa realizam acest lucru. Pâna la urma o victorie meritata pentru oaspeti, tinând cont de lotul pe care îl au”, a declarat Lucina Hutuleac pentru www.handbalvolei.ro

Etapa a II-a:
Unirea Dej – Remat Zalau 1-3
VCM Piatra Neamt – Tomis Constanta 1-3
Torpi Targu Mures – Universitatea Cluj 2-3
CSMU Suceava – CSM Bucuresti 0-3
Steaua Bucuresti – Dinamo Bucuresti 1-3
Stiinta Baia Mare – CSMU Craiova (marti)

12. CSMU Suceava 2 0 2 0-6 0p

In urmatorul meci, CSMU Suceava va evolua vineri, 15 octombrie, cu incepere de la orele 18.00, pe terenul formatiei Stiinta Baia Mare, intr-un joc contand pentru primul tur al Cupei Romaniei. (Foto: Alex Drăgan)