CSM Suceava – Rapid București: 3-2

CSM Suceava a obtinut a patra si cea mai rasunatoare victorie de la startul actualului sezon al Diviziei A2 la volei masculin, dupa ce s-a impus sambata, in sala Unirea, in fata celor de la Rapid Bucuresti, cu scorul de 3-2, intr-o partida care a contat pentru penultima etapa. Trupa condusa de Tudor Orasanu a inceput fara trac intalnirea, a intors scorul de la 9-10 la 18-11 si si-a adjudecat primul set cu 25-17. Pe fondul catova blocaje reusite, formatia suceveana a condus in actul secund cu 10-6, dar a cedat setul la limita, cu scorul de 23-25. Cu un mare plus de experienta, giulestenii au preluat conducerea odata cu setul trei, castigat de oaspetii fara emotii, cu scorul de 25-17. Rata si compania nu au renuntat insa la lupta, reusind sa trimita meciul in tie-break dupa ce si-au adjudecat setul patru cu 25-15. Incurajati de putinii spectatori aflati in tribune, voleibalistii suceveni s-au impus in setul decisiv, cu scorul de 15-13, dupa cea de-a treia minge de meci.

CSM Suceava a mizat in meciul cu Rapid Bucuresti pe urmatorii jucatori: Marius Gontariu, Alexandru Rata, Vlad Buhu, Stefan Verciuc, Tudor Streanga, Eduard Cazacu, Marius Borta, Alexandru Roman, Gabriel Albu, Lucian Hutuleac si Andrei Sasu. Antrenor: Tudor Orasanu.