CSM Satu Mare – CSU Suceava: 31-25

CSU Suceava si-a complicat singura viata in lupta pentru mentinerea in Liga Nationala, dupa ce a pierdut sambata, pe terenul ultimei clasate in play-out, CSM Satu Mare, cu scorul de 25-31, intr-un meci din ultima etapa a turului.

Fara nimic de pierdut, gruparea satmareana a jucat dezinvolt si a condus in primul sfert de ora cu scorul de 4-0 si 7-3. De parte cealalta, trupa antrenata de Adi Chirut a echilibrat disputa pe finalul primei reprize, reusind sa egaleze cu cateva secunde inaintea pauzei, cand Olariu puncta pentru 11-11. Formatia suceveana a facut o repriza secunda sub orice critica si le-a permis gazdelor sa se distanteze la patru goluri in minutul 41, scor 16-12, iar mai apoi la sase, in minutul 45, la scorul de 20-14. In ultimul sfert de ora, universitarii n-au avut forta sa se apropie la mai putin de trei goluri, iar CSM Satu Mare – CSU Suceava s-a terminat 31-25, ardelenii bifand astfel prima victorie in play-out.

CSU Suceava: C. Tcaciuc, Duman – Burlacu (6 goluri), Sipka (4 goluri), Tirzioru (3), Olariu (3), Ciubotariu (2), Petrea (2), I. Tcaciu (1), Mitrea (1), Puljizovic (1), Soldanescu (1), Baican (1), C. Bursuc, Costea si Preda.

In celalalt meci disputat sambata, in cadrul ultimei etape din play-outul Ligii Nationale, CSM Fagaras le-a dat o nesperata mana de ajutor universitarilor, dupa ce s-a impus in propriul fief, in fata gruparii CSM Focsani, cu 21-19.

Echipa M V E I Gol Pct.
1. Steaua Bucuresti 12 8 3 1 334-284 27
2. CSU Suceava 12 8 0 4 307-292 24
3. CSM Focsani 12 6 1 5 291-281 19
4. CSM Fagaras 12 4 1 7 269-301 13
5. CSM Satu Mare 12 1 1 10 285-328 4

CSU Suceava va sta in prima runda din returul play-out-ului, care programeaza miercuri, 10 mai, partidele CSM Satu Mare – CSM Focsani si CSM Fagaras – Steaua. Echipa antrenata de Adi Chirut va disputa urmatorul meci pe 17 mai, cand se va deplasa la Focsani. Pana atunci, universitarii vor participa la turneul final al Campionatului National Universitar la handbal masculin, competitie ce va avea loc la sfarsitul acestei saptamani, la Suceava.